Rekordy polskiej pobożności biją wierni dekanatów Ziemi Sądeckiej: Ujanowice, Limanowa i Łącko

Raz do roku w polskich kościołach liczy się wiernych. Kilka dni temu zaprezentowano wyniki liczenia przeprowadzonego jesienią 2018 roku, z którego dane zebrał i opublikował  Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego. Jak się okazało, w diecezji tarnowskiej, którą zamieszkuje 1,1 miliona katolików, 71,3 procent wiernych pojawia się w niedzielę w kościele, a 26 procent przystępuje do komunii świętej. Dla porównania – średni polski wskaźnik uczestnictwa w niedzielnym nabożeństwie to 38,2% , a do komunii przystępuje średnio 17,3% Polaków.

wsb3

W rekordowo pobożnej diecezji tarnowskiej najwięcej osób chodzi w niedzielę na mszę w dekanacie Ujanowice w powiecie limanowskim (gmina Laskowa). W kościele pojawia się tam prawie 97 procent wiernych, a komunię przyjmuje 38 proc z nich. W podobnie wybitnym pod tym względem dekanacie Limanowa nabożeństwo skupia blisko 90 proc. parafian (34 proc. przyjmuje komunię).

Wysoki wynik ma także Łącko, gdzie na mszy jest ponad 86 proc. parafian.

To są najpobożniejsze tereny naszej diecezji, gdzie więzi rodzinne są bardzo mocne. Przekaz wiary dokonuje się w sposób tradycyjny w rodzinie i w środowisku, które żyje wiarą – komentuje ks. Michał Dąbrówka, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.

W nowosądeckich dekanatach frekwencja wynosi wyraźnie mniej niż w Łącku, a od wyniku z Ujanowic dzieli sądeczan przepaść. Z frekwencją około 68 proc. jesteśmy blisko średniej krajowej.

źródło: Portal Diecezji Tarnowskiej

zdjęcie ilustracyjne: pixabay

 

W Nowym Sączu żyje się źle, choć miasto ma potencjał. Klub Jagielloński przygotował ranking

JULAPRZED
ZESZYTYBOBO
Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

[mailpoet_form id="1"]