Rekordy polskiej pobożności biją wierni dekanatów Ziemi Sądeckiej: Ujanowice, Limanowa i Łącko

Raz do roku w polskich kościołach liczy się wiernych. Kilka dni temu zaprezentowano wyniki liczenia przeprowadzonego jesienią 2018 roku, z którego dane zebrał i opublikował  Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego. Jak się okazało, w diecezji tarnowskiej, którą zamieszkuje 1,1 miliona katolików, 71,3 procent wiernych pojawia się w niedzielę w kościele, a 26 procent przystępuje do komunii świętej. Dla porównania – średni polski wskaźnik uczestnictwa w niedzielnym nabożeństwie to 38,2% , a do komunii przystępuje średnio 17,3% Polaków.

KorzennaW2020

W rekordowo pobożnej diecezji tarnowskiej najwięcej osób chodzi w niedzielę na mszę w dekanacie Ujanowice w powiecie limanowskim (gmina Laskowa). W kościele pojawia się tam prawie 97 procent wiernych, a komunię przyjmuje 38 proc z nich. W podobnie wybitnym pod tym względem dekanacie Limanowa nabożeństwo skupia blisko 90 proc. parafian (34 proc. przyjmuje komunię).

Wysoki wynik ma także Łącko, gdzie na mszy jest ponad 86 proc. parafian.

- To są najpobożniejsze tereny naszej diecezji, gdzie więzi rodzinne są bardzo mocne. Przekaz wiary dokonuje się w sposób tradycyjny w rodzinie i w środowisku, które żyje wiarą – komentuje ks. Michał Dąbrówka, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.

W nowosądeckich dekanatach frekwencja wynosi wyraźnie mniej niż w Łącku, a od wyniku z Ujanowic dzieli sądeczan przepaść. Z frekwencją około 68 proc. jesteśmy blisko średniej krajowej.

źródło: Portal Diecezji Tarnowskiej

zdjęcie ilustracyjne: pixabay

 

W Nowym Sączu żyje się źle, choć miasto ma potencjał. Klub Jagielloński przygotował ranking

PANORAMA

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.