Rekordowa edycja akcji ,,Ratujmy sądeckie nekropolie”

Ratujmy Sądeckie Nekropolie, XX edycja

Sądeczanie okazali ogromne serce, wrzucając do puszek datki w ramach akcji ,,Ratujmy sądeckie nekropolie”. W tegorocznej 20. edycji udało się zebrać ponad 24 tysiące złotych. To rekordowy wynik. Fundusze zostaną przekazane tradycyjnie na renowację zabytkowych nagrobków.

Kwesta prowadzona była 31 października i 1 listopada na cmentarzu komunalnym przy ul. Rejtana, na cmentarzu Gołąbkowice i po raz pierwszy na Starym Cmentarzu w Nowym Sączu – tam akcję prowadziła Fundacja Nowe Kierunki.

– Tegoroczny wynik kwesty to łącznie 24.502,49 zł (w tym 3.211,50 zł na Starym Cmentarzu). Jest to rekordowy wynik w historii. Bardzo dziękujemy wszystkim ofiarodawcom i kwestującym – przekazał w rozmowie z naszą redakcją Jakub Bulzak prezes Stowarzyszenia „Związek Sądeczan”, jednego z organizatorów akcji.

Początkowo organizatorzy podali informację, iż jest to drugi wynik w historii, jednak po sprawdzeniu wyników z 2019 roku okazało się, iż w tym roku nowosądeczanie jednak pobili rekord o ponad 18 złotych.

Ratujmy Sądeckie Nekropolie, XX edycja

Inicjatywa została zapoczątkowana w 2001 roku. Przez ten czas udało się zebrać około 300 tysięcy złotych. Dzięki zebranym środkom odnowiono ponad 110 nagrobków. W 2019 roku sądeczanie do puszek wrzucili 24.483,96 zł. Była to rekordowa suma. W ubiegłym roku z powodu pandemii i obostrzeń kwesta nie odbyła się, za to w tym roku ponownie padł rekord: 24.502,49 zł.

W organizację 20. edycji akcji „Ratujmy sądeckie nekropolie” zaangażowali się wolontariusze reprezentujący: Civitas Christiana, Fundację im. doktora Jerzego Masiora, Klub Inteligencji Katolickiej, Polskie Towarzystwo Tatrzańskie o. Beskid w Nowym Sączu, PTTK Nowy Sącz, Forum Sądeckich Motocyklistów, Sądeckie Towarzystwo Motocyklowe Sokół, Stowarzyszenie ORION, Związek Sądeczan, Tkkf Dąbrówka, Towarzystwo Gimnastyczne Sokół, Towarzystwo Przyjaciół Chorych Sądeckie Hospicjum, Fundację Nowe Kierunki i zarządy osiedli Biegonice, Dąbrówka, Kilińskiego, Piątkowa. O tegorocznej edycji infamowaliśmy tutaj.

Na renowację miejsc pamięci narodowej

Na nowosądeckich cmentarzach kwestowali także Strzelcy, którzy rokrocznie włączają się w akcję organizowaną przez Związek Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Osób Represjonowanych w Nowym Sączu i zbierają na odnowę miejsc pamięci narodowej.

Dla pamięci narodowej, kwesta, Strzelcy Wszyscy, którzy wrzucili datek do ich puszki otrzymali biało-czerwoną chorągiewkę.

Kwesta na rzecz odnowy zabytkowych nagrobków odbyła się także w Starym Sączu. Tam akcja została zorganizowana po raz 16.

Fot. Facebook/
Fundacja Nowe Kierunki 
Grzegorz Fecko 

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.