Ratujmy sądeckie nekropolie. Kolejna edycja akcji już w piątek i sobotę

Od 2001 roku dzięki akcji "Ratujmy sądeckie nekropolie"udało się wyremontować już 114 niszczejących grobowców i dzięki temu ocalić od zapomnienia nie tylko same nagrobki, ale też pamięć o osobach, które w tych miejscach zostały pochowane. W tym oku już po raz dziewiętnasty na cmentarzach w całym mieście zbierane będą datki na odnowienie kolejnych pomników.

Renault2

Na trzech nowosądeckich cmentarzach: komunalnym przy ul. Rejtana, Gołąbkowickim i św. Heleny będzie można spotkać wolontariuszy. 1 listopada od godziny 9 do do 17 i 2 listopada od 10 do 14 każdy będzie mógł wziąć udział w akcji obsługiwanej przez stu kwestarzy. Każdy darczyńca otrzyma w podziękowaniu kartkę przedstawiającą jeden z odrestaurowanych grobowców.

-Mamy sądeczan niebywale zasłużonych nie tylko dla regionu, ale i ojczyzny. Chcemy tę kwestę kontynuować tak długo, jak tylko będzie to możliwe, a dzięki sądeczanom ta akcja od dziewiętnastu lat ma się bardzo dobrze - mówi Piotr Tengowski z Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół".

Grobowce nadające się do renowacji wybierane są po uwzględnieniu trzech kryteriów: stanu nagrobka, osoby, która została tam pochowana oraz tego, czy nagrobek pozostaje bez opieki.

-Najczęściej zajmujemy się grobami, które nie mają już swoich opiekunów. Zdarza nam się również nawiązywać współpracę z rodzinami zmarłych, gdy nagrobek należy do osoby szczególnie zasłużonej. Dziękujemy za dotychczasowe działania jednocześnie prosząc o dalsze wsparcie kwesty i gorące serca, na których nigdy się nie zawiedliśmy - dodał.

 

 

 

 

 

MAGIK MAŁA

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.