W Nowym Sączu nie boimy się o łączność kryzysową. Mamy przecież ekipę SP9RNS

Siedmiu pasjonatów z radioklubu SP9RNS wspólnie z Miejskim Centrum Zarządzania Kryzysowego w Nowym Sączu próbowało zastąpić profesjonalną łączność radiową  - łącznością amatorską. Efekt? Udało się. Możemy spać spokojnie. Jesteście ciekawi jak to wygląda? Zapraszamy na fotorelację z ćwiczeń. 

Renault2

Podczas ćwiczeń nawiązano kontakt i przekazano komplet zapytań i zwrotnych informacji od patroli PSP zabezpieczających punkty kontrolne na rzece Kamienica w rejonie mostu kolejowego w Jamnicy oraz na rzece Dunajec w rejonie mostu drogowego na ul Legionów. Zaprezentowano również możliwości amatorskiego systemu lokalizacji pozycji stacji pracującej w terenie za pomocą systemu APRS, który na bieżąco umożliwia śledzenie trasy poruszania się operatorów będących w terenie.

-W pierwszej fazie ćwiczeń zostaliśmy zadysponowani do realizacji zadania zapewnienia łączności z patrolem PSP nadzorującym stan rzeki Poprad na granicy miasta Nowego Sącza przy ul Węgierskiej. Terenowy zespół krótkofalowców udał się na miejsce gdzie po zlokalizowaniu patrolu PSP przekazał mu zapytania z CZK. a uzyskane informacje zwrotne przekazano za pośrednictwem stacji koordynującej SP9RNS do Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego - mówią członkowie radioklubu.

Zakłócania z którymi radiowcy musieli się zmierzyć,  zmusiły ich do użycia częstotliwości alternatywnej. Ale  na to też byli przygotowani.

Stacja sztabowa SP9RNS jak i stacja mobilna zapewniająca łączność z terenu miasta pracowały z alternatywnych źródeł energii elektrycznej (akumulatory, urządzenia przenośne zasilane bateryjnie) co uniezależniło ich od dostępności publicznych źródeł energii elektrycznej. Wszystkie zebrane informacje z terenu miasta Nowego Sącza, CZK jak i od krótkofalowców biorących udział w ćwiczeniach przekazano do krakowskiej stacji sztabowej .

Chcesz zobaczyć to od kuchni? Zapraszamy na foto-relację!

 

MAGIK MAŁA

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.