Rada Miasta Nowego Sącza przyjęła budżet na 2018 rok

Rada Miasta Nowego Sącza przyjęła budżet na 2018 rok

Podczas dzisiejszej (środa, 28 grudnia) sesji Rady Miasta, sądeccy radni przegłosowali budżet miasta Nowego Sącza przyjęli uchwałę budżetową na 2018 rok. Za zagłosowało 16 radnych. Radni Klubu Platformy Obywatelskiej wstrzymali się od głosu.  

Radni szeroko komentowali przyjmowaną uchwałę.

-Ten budżet ma oczywiście elementy dodatnie, zauważam duży progres w stosunku do lat ubiegłych, kiedy mieliśmy do czynienia z budżetami stagnacji. Teraz jest dużo lepiej ze względu na więcej pieniędzy na wydatki inwestycyjne. To jest na pewno plus tego budżetu – stwierdził przewodniczący klubu radnych PO Piotr Lachowicz.

Zwrócił jednak uwagę na dość spory deficyt.

-Mamy 22 mln 700 tys. deficytu, który trzeba będzie spłacić. Zadłużenie miasta wzrośnie z 81 mln do 104 mln. Sprzedaliśmy także udziały w spółce Sądeckie Wodociągi warte 30 mln. Chcielibyśmy nadwyżki budżetowej ale na razie o tym możemy pomarzyć. Jednak proszę zwrócić uwagę, po raz pierwszy nie skrytykowałem budżetu – dodał Lachowicz.

Przewodniczący Radnych Klubu Prawa i Sprawiedliwości Przemysław Gawłowski zwrócił natomiast uwagę, że budżet daje duże szanse dla młodych ludzi. Powołał się tu na zawartą w budżecie m.in. Małopolską Chmurę Edukacyjną, program „Mój szef to ja”, fundusze na różne szkolenia czy programy kształcenia.

-Bardzo dużo środków w tym budżecie przeznaczono na edukację oraz na bezpieczeństwo, jak np. na ochronę przeciwpożarową – podkreślił.

„fajerwerków” nie dostrzega natomiast radny niezrzeszony Kazimierz Sas.

-To ostatni budżet w tej kadencji. Na ogół takie budżety bywały budżetami wyborczymi. Tym razem jednak żadnych fajerwerków nie dostrzegam. Budżet był przygotowany jak co roku. Uważam, że jest racjonalnie przygotowany – powiedział.

Zdaniem radnego PO Tomasza Basty, pomimo faktu, że budowa nowego mostu heleńskiego jest zapisana w budżecie, to jego powstanie stoi pod znakiem zapytania.

-Najpierw powinna być wybudowana nowa przeprawa, a dopiero potem budowa nowego mostu – uważa Basta.

Grzegorz Fecko (PO) podobnie zauważył, że szanse zawarte w budżecie mogą być zagrożeniami.

– Chodzi mi o pułapki w postaci mostu heleńskiego i nowego stadionu dla Sandecji. Czy stać nas na wydanie 60 mln na stadion? – zapytał Fecko.

Radny Gajdosz mimo rozczarowania, że w budżecie nie zapisano ronda przy ul. I Brygady i Freislera, uważa, to jeden z najlepszych budżetów Nowego Sącza.

-Ten budżet obroni się sam. Równoważy zarówno małe jak i duże interesy. Jest budżetem miasta inteligentnego – powiedział z kolei radny Patryk Wicher (PiS)

Jakie inwestycje zrealizuje miasto w 2018 roku?

CZYTAJ [ 2 ]

Targi Edukacja, Kariera, Przyszłość

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama