PZPN podjął decyzję w sprawie rasistowskiego skandalu w Pucharze Polski. Sandecja… ukarana walkowerem!

PZPN podjął decyzję w sprawie rasistowskiego skandalu w Pucharze Polski. Sandecja… ukarana walkowerem!

Sandecja została ukarana walkowerem za mecz 1/16 Pucharu Polski ze Śląskiem Wrocław. Sądeczanie nie dokończyli serii rzutów karnych w geście protestu przeciwko rasistowskim wyzwiskom ze strony kibiców Śląska Wrocław pod adresem senegalskiego zawodnika w barwach sądeckiego klubu.

Przypomnijmy, że przed tygodniem do wyłonienia zwycięzcy w konfrontacji z ekstraklasowym Śląskiem Wrocław potrzebna była seria rzutów karnych. Nie została jednak dokończona, bo w trakcie trzeciej serii Sandecja zeszła z boiska. Powodem miały być rasistowskie okrzyki kibiców Śląska pod adresem Senegalczyka (Maissa Fall) występującego w barwach Sandecji. Pod względem sportowym mecz rozegrany w Niepołomicach był emocjonującym widowiskiem, a sądeczanie mogli sprawić wielką niespodziankę. W regulaminowym czasie gry był remis 1:1. Rzuty karne zostały przerwane w trzeciej serii. Śląsk wykorzystał obie jedenastki, a sądeczanie tylko jedną, przy dwóch niecelnych strzałach. Sandecja zeszła z boiska po tym jak kapitan zespołu Dawid Szufryn zwrócił uwagę sędziemu, że pod adresem Maissa Falla (wcześniej ego strzał trafił w słupek) kibice Śląska krzyczeli rasistowskie wyzwiska. Arbiter ukarał Szufryna żółtą kartką, co dodatkowo wzburzyło Sandecją. Podjęli decyzję o opuszczeniu murawy na znak protestu, rzutu karne nie zostały dokończone. Dzisiaj zapadł werdykt w tej sprawie.

 

Komunikat PZPN:

Zgodnie z decyzją Komisji ds. Rozgrywek i Piłkarstwa Profesjonalnego PZPN, w związku z opuszczeniem pola gry przed zakończeniem meczu, zawody zostały zweryfikowane jako walkower 0:3 na niekorzyść drużyny Sandecja Nowy Sącz.

Obowiązujące przepisy PZPN stanowią, że decyzja o wcześniejszym zakończeniu meczu może być podjęta wyłącznie przez sędziego lub delegata PZPN. Ze zgromadzonej przez Komisję dokumentacji wynika jednoznacznie, że bezpośrednią przyczyną niedokończenia zawodów była odmowa kontynuowania gry przez drużynę gospodarzy. W takim przypadku, zgodnie z § 7 ust. 6 pkt 9) Uchwały nr IX/140 z dnia 3 i 7 lipca 2008 roku Zarządu PZPN w sprawie organizacji rozgrywek w piłkę nożną, zawody należało zweryfikować jako walkower na niekorzyść tej drużyny, niezależnie od okoliczności, które skłoniły zawodników do opuszczenia boiska, a które jednocześnie stały się przedmiotem odrębnego postępowania wszczętego przez Komisję Dyscyplinarną PZPN.

Komisja Dyscyplinarna PZPN po rozpoznaniu sprawy dyscyplinarnej, dotyczącej wznoszenia okrzyków o charakterze rasistowskim w trakcie powyższego meczu, tj. o czyn z art. 67 Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN, postanowiła uznać odpowiedzialność klubu Śląsk Wrocław za zarzucany czyn i ukarać:

– karą zasadniczą – zakazem wyjazdów zorganizowanych grup kibiców w wymiarze 6 miesięcy w rozgrywkach Pucharu Polski w sezonie 2022/2023,

– karą dodatkową – karą pieniężną w wysokości 190.000 zł (słownie: sto dziewięćdziesiąt tysięcy złotych).

Komisja Dyscyplinarna uznała, iż pomimo zaistnienia przesłanek określonych w art. 67 Regulaminu Dyscyplinarnego, zastosowanie sankcji w postaci walkowera na niekorzyść Śląska Wrocław naruszyłoby zasady sportowej rywalizacji. Komisja uznając odpowiedzialność klubu za zachowanie swoich kibiców stwierdziła, że niezasadnym jest podważanie wyniku osiągniętego na boisku, a adekwatnymi karami są wysoka kara finansowa i zakaz wyjazdowy”.

 

wkrótce więcej informacji…

 

WYBORY 2024

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama