Ptaszkowa: doroczne zimowe święto radości! [ZDJĘCIA]

Jak co roku w Ptaszkowej, gdzie jest jedyna w tej części kraju trasa biegowa, odbyła się 65 Zimowa Spartakiada Dzieci i Młodzieży oraz 21 Zintegrowana Spartakiada Osób Niepełnosprawnych – Memoriał Romana Stramki i Zbigniewa Kmiecia.

Bez względu na pogodę w Ptaszkowej spotkają się zimą młodzi sportowcy i młodzież Warsztatów Terapii Zajęciowej by biegać, grać, a przede wszystkim cieszyć się z pobytu pod Jaworzem. W tym roku na spartakiadę przybyło ponad 300 młodych ludzi od Tarnowa, po Łapanów, Świdnicę, Nowy Sącz, Hańczową, Kraków, a nawet z ośrodka we Wrocławiu. Jak zawsze uczestników przywitała Orkiestra Dęta Przyjaciół Muzyki z Ptaszkowej pod batutą Łukasza Koguta.

Uroczystego otwarcia spartakiady dokonał ksiądz Józef Kmak, który w tym roku obchodzi jubileusz 25 lecia objęcia proboszczostwa w Ptaszkowej.

Spartakiadę objął patronatem Marszałek Małopolski Witold Kozłowski, który ze względu na obowiązki służbowe nie mógł uczestniczyć z spotkaniu z młodymi sportowcami. W przesłanym liście czytamy:

Każdego roku w naszym województwie odbywa się wiele imprez sportowych wysokiej rangi, które gromadzą znakomitych sportowców, przyciągają kibiców, a tym samym są doskonałą formą promocji aktywności fizycznej oraz zachętą do samodzielnego uprawiania sportu. Mam nadzieję, że z każdym rokiem takich wydarzeń będzie w regionie przybywać. Jednocześnie nie mam żadnych wątpliwości, że wielkim bogactwem Małopolski są różnorodne inicjatywy i przedsięwzięcia służące aktywności sportowej dzieci i młodzieży. Dlatego serdecznie dziękuję Gminie Grybów oraz Parafialnemu Klubowi Sportowemu „Jaworze” za przygotowanie tej cyklicznej imprezy skierowanej do dzieci ze szkół podstawowych i gimnazjalnych, dzieci niepełnosprawnych oraz uczestników warsztatów terapii zajęciowej.
Wszystkim młodym zawodnikom chcę przekazać życzenia udanych startów. Wierzę, że niezależnie od osiągniętych wyników, udział w tak wspaniałej imprezie stanie się dla uczestników Spartakiady zachętą do podejmowania nowych, sportowych wyzwań.

Cieszę się, że Spartakiada trwa, że się rozwija ku radości dzieci – mówił ks. Józef Kmak. – To, że tak jest, to efekt zaangażowania wielu ludzi o dobrych sercach, którym nie jest obojętna radości tych młodych ludzi. Warto dodać, że w tym roku po raz pierwszy w zawodach udział wzięli sportowcy niedowidzący i niewidomi.

Na trasie można było zauważyć Marka Tokarczka, który przez wiele lat biegał w UKS Ryter Rytro.

Od kilku lat mieszkam na Dolnym Śląsku w Świdnicy. Oczywiście cały czas biegam, a od pewnego czasu zajmuję się biegaczami niedowidzącymi i niewidomymi. Przyjechaliśmy do Ptaszkowej, gdzie młodzi sportowcy mogą spróbować swoich sił na trudnej trasie. Ja stratuję razem z zawodnikiem, biegnę obok niego dopasowując swoje tempo do możliwości biegacza – powiedział.

–  Trasa jest bardzo fajna – dodała Julka Plewa, którą prowadził Marek Tokarczyk. – Nie było problemów na podbiegach, biegło mi się bardzo dobrze.

Częścią integralną Spartakiady są zawody biegowe, które królują w Ptaszkowej za sprawą patronów, czyli Romana Stramki i Zbigniewa Kmiecia od 65 lat. – mówił sołtys Marian Kruczek. – Rywalizacja o podium jest ważna, ale nie najważniejsza. Istotna jest sama obecność. Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy medal, czekoladę, a najlepsi również dyplomy i nagrody. Od 21 lat to także święto radości uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej. Jak to jest dla nich ważne, sam przyjazd tutaj widać na każdym kroku. Choćby dla tych uśmiechów warto Spartakiadę organizować.’

W ptaszkowskiej spartakiadzie udział wzięli uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej: WTZ Mada Nowy Sącz, WTZ Proszówki, WTZ Karpatia Biała Niżna, WTZ Stróże, WTZ Gostwica, WTZ Czarny Potok, WTZ Zawada Uszewska, WTZ Korzenna, WTZ Lipinki, WTZ Tarnów, WTZ Łapanów, WTZ Gładyszów, WTZ Siołkowa.

W tym roku patronat nad Spartakiadą objęli: Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski, Starosta Powiatu Nowosądeckiego Marek Kwiatkowski oraz Wójt Gminy Grybów Jacek Migacz.
Wyniki sportowe na stronie UKS Jaworze Ptaszkowa.

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.