Przez tydzień miasto będzie należało do dzieci

Przez tydzień miasto będzie należało do dzieci

25. Festiwal Święto Dzieci Gór tradycyjnie rozpocznie się od wielobarwnego korowodu na sądecki Rynek. Nie zabraknie koncertów, wspólnych zabaw i oczywiście „kamracenia się”.

Rozmowa z Małgorzatą Kalarus, zastępcą dyrektora MCK Sokół w Nowym Sączu.

– Święto Dzieci Gór rozpocznie tradycyjny barwny korowód zespołów.

– Będzie to piękny, kolorowy, jubileuszowy korowód, który 23 lipca, w niedzielę, o godz. 19.30 wyruszy z ulicy Barskiej na sądecki Rynek. Korowód poprowadzi dorosła grupa lachowska Nawojowiacy z Nawojowej, towarzysząc gospodarzowi tegorocznego festiwalu – Piecuchom. Punktualnie o godzinie 20. zabrzmi z balkonu Ratusza trombita Józefa Brody i rozpocznie się koncert inauguracyjny. W oficjalnej części koncertu Prezydent Nowego Sącza wręczy uczestnikom tegorocznego Święta Dzieci Gór klucze do bram miasta. To będzie oznaczało, że przez cały festiwalowy tydzień królewskie miasto Nowy Sącz będzie należało do dzieci, które zapewnią mieszkańcom Nowego Sącza dużo atrakcji w postaci koncertów wypełnionych muzyką, tańcem i śpiewem.

– Głównym przesłaniem festiwalu jest tzw. „kamracenie się”.

– Festiwalowe motto: „Dziecięca przyjaźń buduje pokój świata dorosłych” może brzmi patetycznie, ale mam nadzieję, że stworzenie zespołom biorącym udział w festiwalu możliwości bliższego poznania się nawzajem, nawiązania przyjaźni, spowoduje u nich przekonanie, że choć różnimy się kulturowo, wyznajemy inne religie, pochodzimy z różnych regionów świata, to tak naprawdę jesteśmy bardzo do siebie podobni. Program festiwalu jest tak opracowany, aby temu sprzyjał. Zespoły łączone są w pary kamrackie, realizujące wspólnie wszystkie elementy programu. „Kamraceniu się” szczególnie sprzyja „Dzień u Polskich Przyjaciół”, kiedy to zespół polski zaprasza towarzyszącego mu partnera zagranicznego do swojej miejscowości, co powoduje jeszcze większe zbliżenie dzieci. W czasie odwiedzin dzieci goszczone są w polskich rodzinach, razem koncertują, i muzykują z mieszkańcami.

– Czy jest coś co wyróżnia tegoroczny, jubileuszowy festiwal?

– Każdy festiwal jest wyjątkowy, bo uczestniczą w nim zespoły prezentujące bardzo widowiskowe programy z żywą muzyką, żywiołowym tańcem i pięknymi strojami. Tegorocznej edycji imprezy towarzyszą dwie wystawy. Jedna w czerwcu w Galerii SOKÓŁ prezentowała prace uczestników konkursu plastycznego Moje Święto Dzieci Gór i obecna Tradycyjne zabawki i zabawy dziecięce. Z okazji jubileuszu ukaże się album fotograficzny „Z dziećmi gór dookoła świata” autorstwa Marzanny Raińskiej.

– Ilu uczestników wzięło udział do tej pory w Święcie Dzieci Gór?

– To łatwo policzyć. Każdego roku przyjeżdża do nas ok. pół tysiąca dzieci. To jest kilkanaście tysięcy małych artystów z całego świata.

Fot. UM NS, Lucyna Witkowska. 

Rozmawiała Agnieszka Małecka

Reklama