Przez kilka dni nie złożysz wniosku i nie odbierzesz paszportu

Przez kilka dni nie złożysz wniosku i nie odbierzesz paszportu

paszport

Jeśli czekasz na odbiór paszportu lub planujesz złożyć wniosek o wydanie tego dokumentu – ta informacja może Cię zainteresować. Przez kilka dni w listopadzie działalność punktów paszportowych będzie ograniczona. Powodem są zmiany techniczne i wejście w życie nowej ustawy.

W Krakowie, Tarnowie oraz Nowym Sączu od godziny 14.00 8 listopada do 10 listopada nie będzie można złożyć wniosków paszportowych, ani odebrać paszportów. W pilnych sytuacjach uda się tylko uzyskać paszport tymczasowy, który jest ważny rok i nie ma biometrii.

W tym samym terminie nie będzie możliwości odbiorów paszportów w małopolskich punktach terenowych, czyli w: Bochni, Brzesku, Chrzanowie, Gorlicach, Limanowej, Myślenicach, Nowym Targu, Olkuszu, Oświęcimiu i Wadowicach. Ponadto w tych miejscach już 7 listopada nie złożymy wniosku o wydanie paszportu.

– Zachęcamy osoby, które planują wyjazd za granicę w terminie od 8 do 13 listopada 2022 r., a których paszporty są już przygotowane do wydania, aby zgłaszały się po ich odbiór przed okresem planowanych ograniczeń w funkcjonowaniu Punktów Paszportowych – zaznacza dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie Lucyna Gajda.

11 listopada – w Narodowe Święto Niepodległości, podobnie jak w weekend, punkty paszportowe będą jak zwykle nieczynne, dlatego swoją działalność wznowią dopiero w poniedziałek – 14 listopada.

Nowe przepisy

13 listopada w życie wchodzi ustawa o dokumentach paszportowych. To właśnie ze względu na nowe przepisy oraz konieczne zmiany techniczne w punktach paszportowych wystąpią wspomniane wyżej utrudnienia.

Jakie zmiany wprowadzi ustawa? Pożegnamy się z papierowymi wnioskami. Teraz urzędnik wypełni formularz elektroniczny na podstawie ważnego dowodu lub paszportu wnioskodawcy, a w przypadku ich braku – w oparciu o dane zawarte w Systemie Rejestrów Państwowych.

Kiedy z własnej winy utracimy ważny paszport, nie zapłacimy już podwyższonej opłaty za wydanie nowego. Co więcej, szersze grono osób zostanie uprawnione do ulgi w opłacie paszportowej. Jak podają przedstawiciele Urzędu Wojewódzkiego, będą to: osoby pobierające rentę socjalną, specjalny zasiłek opiekuńczy, świadczenie pielęgnacyjne lub zasiłek dla opiekuna, działacze opozycji antykomunistycznej, represjonowani z powodów politycznych, żołnierze terytorialnej służby wojskowej, strażacy ochotnicy, ochotnicy ratownictwa górskiego, weterani poszkodowani w wyniku działań poza granicami państwa.

Więcej osób będzie mogło też skorzystać z możliwości uzyskania paszportu tymczasowego. Od wejścia nowej ustawy, otrzymają go między innymi dzieci wyjeżdżające za granicę w związku z nauką lub rozwojem umiejętności sportowych, czy artystycznych, ale także dzieci, których rodzice wyjeżdżają służbowo za granicę i nie mogą zapewnić swoim pociechom opieki w kraju.

fot. ilustr.: Katarzyna Kamińska

grafika: Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

Czytaj też: MPK Nowy Sącz. Od wtorku zmiany tras kilku linii

Share on twitter
Share on facebook

Otwarcie punktu informacyjnego Krakowskiego Parku Technologicznego w Nowym Sączu

WAŻNE !

Play Video about Gmina Stary Sącz

Rozbudowa sieci wodociągowej i kanalizacyjnej na terenie Gminy Stary Sącz

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama