Nowy Sącz: był bank, będzie muzeum. Trwa generalny remont

W nowej siedzibie Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu przy ul. Jagiellońskiej 56 trwa remont. Już w pierwszym kwartale 2018 r. będzie można tam podziwiać dzieła Bolesława Barbackiego i ekspozycję poświęconą sądeckiej architekturze z przełomu XIX i XX wieku. 

Dawniej w budynku mieścił się bank.

„W 1910 r. posesja z drewnianym budynkiem zakupiona została przez Bank Austro-Węgierski, który w 1912 r. wzniósł budynek modernistyczny według projektu architekta krakowskiego Teodora Hoffmanna z 1911 r. (…) W 1929 r. budynek stał się własnością Banku Polskiego, a po 1945 r. – Narodowego Banku Polskiego” – pisze sądecki historyk Leszek Migrała.

Obecnie trwają prace konserwatorskie, remontowe i adaptacyjne. Pomieszczenia są przystosowywane do nowych funkcji – wystawienniczych, magazynowych i biurowych.

Dla muzeum szczególnie atrakcyjna jest obszerna sala reprezentacyjna na piętrze, gdzie urządzane będą duże wystawy czasowe, koncerty i inne wydarzenia dla większej liczby osób. Do niedawna takie działania były możliwe tylko w Galerii Dawna Synagoga, ale w połowie 2015 r., po ponad trzydziestu latach użytkowania, muzeum przekazało ten gmach prawowitemu właścicielowi – krakowskiej Żydowskiej Gminie Wyznaniowej. Nie wiadomo też jeszcze jakie będą losy Domu Gotyckiego – obecnej głównej siedziby Muzeum.

– Muzeum mogłoby użytkować Dom Gotycki do 2023 r. Nie wiadomo jeszcze jakie będzie dalsze przeznaczenie budynku – mówi Sławomir Czop, zastępca dyrektora Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu.

Zdaniem Leszka Zegzdy, Muzeum wreszcie doczekało się godnej siedziby.

– Ten budynek jest piękny. Ma piękne wejście, schody, salę wystawową i wspaniałe zaplecza. Jest wymarzony dla takiej instytucji – mówi Leszek Zegzda, członek zarządu Województwa Małopolskiego.

Wystawa stała będzie nawiązywała do historii.

– Dawny bank Austro-Węgierski był wybudowany w 1912 r., w czasach autonomii galicyjskiej, więc stała wystawa historyczna będzie do tych czasów nawiązywać. Kończyć się będzie latami II wojny światowej. Będziemy też pokazywać rzadko wystawiane obrazy Bolesława Barbackiego. Znajdą tu stałe miejsce, bo w pobliżu Barbacki miał pracownię mówi Maria Marcinowska, specjalista ds. Organizacji Wystaw i Imprez Kulturalnych w Muzeum Okręgowym.

Pierwsza siedziba Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu mieściła się na Zamku Królewskim. Jak wiemy, końcem wojny nastąpił wybuch i obiekty muzealne zostały stracone – mówi Robert Ślusarek, dyrektor Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu.

– Prace remontowe postępują zgodnie z harmonogramem. Liczę, że w pierwszym półroczu 2018 r. będziemy mogli otworzyć podwoje nowej siedziby Muzeum – dodaje Ślusarek.

***

Pokaźne zbiory Działu Sztuki zostaną zdeponowane w profesjonalnym magazynie. Będzie to tzw. „studyjny magazyn”, czyli udostępniany do oglądania zwiedzającym.  Lekcje muzealne i inne zajęcia z dziećmi i młodzieżą szkolną będą się odbywać w sali edukacyjnej.

Fot. Agnieszka Małecka 

 

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.