Przemycali płynną amfetaminę do Szwecji. Udawali, że to regionalne alkohole [film]

Przemycali płynną amfetaminę do Szwecji. Udawali, że to regionalne alkohole [film]

Przemycali do Szwecji płynną amfetaminę, a swoje działania finansowali najprawdopodobniej częściowo z wyłudzanych kredytów i pożyczek. Zatrzymano cztery osoby, w tym podejrzanego o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą. Śledztwo zakończyło się już aktem oskarżenia, jednak sprawa jest rozwojowa i trwa wyjaśnianie dokładnych okoliczności nielegalnego procederu.

Śledztwo w sprawie międzynarodowej grupy prowadził Małopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu do spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie wspólnie z funkcjonariuszami Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu oraz Zarządu w Katowicach Centralnego Biura Śledczego Policji.

– Śledczy ustalili, że grupa rozpoczęła działalność jeszcze w 2016 r., a w jej skład wchodzili mieszkańcy województwa małopolskiego, głównie Krakowa oraz powiatu gorlickiego i miechowskiego. Członkowie grupy są także podejrzani o oszustwa oraz fałszowanie dokumentów, na podstawie których wyłudzano kredyty i pożyczki gotówkowe, zapewniając prawdopodobnie finansowanie działań związanych z przemytem i obrotem narkotyków – informują funkcjonariusze Karpackiego Oddziału Straży Granicznej.

Jak wynika z zebranego materiału, podejrzani przemycali drogą morską do Szwecji płynną amfetaminę, a także półprodukty służące do jej wytwarzania. W Szwecji ciecz przetwarzano na proszek, który wprowadzano do obrotu. Dla zmylenia funkcjonariuszy przy ewentualnej kontroli płynną amfetaminę przewożono w butelkach z etykietami polskiego, regionalnego alkoholu.

– Łącznie w ramach wspólnych działań KaOSG i CBŚP zatrzymano 4 osoby i przejęto 7 litrów płynnego narkotyku, z którego można by uzyskać blisko 10 tys. porcji narkotykowych siarczanu amfetaminy, wartych ok. 120 tys. zł. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że podejrzani mogli przemycić blisko 15 litrów płynnej amfetaminy, którą następnie przerobiono na prawie 20 kg sproszkowanego narkotyku, wartego blisko ćwierć miliona złotych – relacjonują strażnicy graniczni.

Zatrzymani zostali oskarżeni o udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Zarzuty dotyczyły wytwarzania, przemytu i wprowadzania do obrotu znacznych ilości substancji odurzających, fałszowania dokumentów, a ponadto oszustw kredytowych. Jedna z tych osób jest także podejrzana o kierowanie grupą. Sprawa jest jednak w toku, a śledczy pracują między innymi nad ustaleniem pozostałych osób, które mogły mieć związek z nielegalnymi działaniami.

film, fot., źródło: Karpacki Oddział Straży Granicznej

Share on twitter
Share on facebook