Przedpremiera książki Marka Harnego „Sny wojenne”. Akcja powieści rozgrywa się w Nowym Sączu

W sprzedaży najnowsza książka sądeczanina Marka Harnego ukaże się 18 września, ale mieszkańcy Nowego Sącza, mają okazję poznać ją wcześniej. W czwartek, 13 września, o godz. 18 w Bibliotece Pedagogicznej odbędzie się przedpremierowe spotkanie z autorem powieści „Sny wojenne”.

Renault2

Sny wojenne” to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami książka o kobiecie, Magdalenie, która podejrzewa, że jej ojcem jest zbrodniarz wojenny Heinrich Nordmann. Pierwowzorem tej postaci jest Heinrich Hamann, który w latach 1939–1943 kierował komisariatem granicznym Policji Bezpieczeństwa w Nowym Sączu, a następnie aż do stycznia roku 1945 był szefem gestapo w Krakowie.
Nordmann, choć ma swój pierwowzór w rzeczywistości, może być równocześnie postrzegana w wymiarze symbolicznym. Autor w swojej powieści mnoży pytania, które nigdy nie stracą aktualności, o odpowiedzialność za przodków, o źródła zemsty i wybaczenia, o granice moralności i przede wszystkim o świadomość konsekwencji czynów. 

O AUTORZE
Marek Harny
 urodził się w 1946 roku w Zabrzu. Dorastał w Nowym Sączu.
W latach 1966–1968 odbywał zasadniczą służbę wojskową i jako szeregowy żołnierz wziął udział w inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację, czego ślady można znaleźć w napisanej wiele lat później powieści "Dwie kochanki".
Po ukończeniu zaocznych studiów dziennikarskich na Uniwersytecie Warszawskim pracował w prasie. Najdłużej (1989–2017) w "Gazecie Krakowskiej". Zdobyte w tej pracy obserwacje spożytkował m.in. w książkach kryminalno-sensacyjnych.
Od roku 1989 mieszka w Krakowie.
Wydał następujące książki:
"Unieś mnie, wielki ptaku" (opowiadania) – 1975
"Kraina naszej tęsknoty" (powieść) – 1985
"Góry są w nas" (opowiadania) – 1990
"Urodzony z wiatru" (powieść) – 2003
"Lekcja miłości" (powieść) – 2003
"Samotność wilków" (powieść) – 2006
"Zdrajca" (powieść) – 2007
"Dwie kochanki" (powieść) – 2014
"Wolontariuszka" (powieść) – 2015
Powieści kryminalno-sensacyjne (cykl Adam Bukowski):
"Pismak" – 2005
"Wszyscy grzeszą" – 2008
"W imię zasad" – 2011

Źródło: Prószyński Media Sp. z o.o.

dts

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.