Przed nami 18. edycja LABIRYNTU HISTORII – „Matejko – sny o Polsce”

Przed nami 18. edycja LABIRYNTU HISTORII – „Matejko – sny o Polsce”

MCK SOKÓŁ

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu zaprasza na realizowaną w dniach 20-26 listopada 2023 roku 18. edycja LABIRYNTU HISTORII zatytułowaną „Matejko – sny o Polsce”, która przybliżać będzie różne aspekty twórczości i charakteru artysty, który jak nikt inny potrafił ożywić dawne dzieje Polski.

W 2023 roku mija 185. rocznica urodzin i 130. rocznica śmierci Jana Matejki – jednego z najwybitniejszych i powszechnie cenionych polskich malarzy. Senat Rzeczypospolitej Polskiej, doceniając twórczość artysty oraz jego działalność publiczną i patriotyczną, ustanowił rok 2023 Rokiem Jana Matejki.  Cytując za Juliuszem Starzyńskim: „nie ma nikogo, a zwłaszcza nie ma chyba ani jednego Polaka, który wobec twórczości Matejki mógłby pozostać obojętny”.

Jako malarz tematyki historycznej, Jan Matejko był kolekcjonerem pamiątek przeszłości i jednym z pierwszych polskich kostiumologów, twórcą cennego wydawnictwa o ubiorach. Wykłady znawców tematu opowiedzą o jego życiorysie, sztuce i kolekcji, która była podwaliną jednego z pierwszych prywatnych polskich muzeów. W ramach wystawy „Imaginarium historii” zainspirowanej portretem Teodory, żony artysty, będzie można zobaczyć wyjątkową rekonstrukcję sukni ślubnej, zaprojektowanej przez Matejkę i uwiecznionej na portrecie małżonki. Tym samym obraz ten stanie się przyczynkiem do powiedzenia o różnych aspektach życia i twórczości artysty. Tegorocznemu programowi towarzyszyć będzie też muzyka czasów Matejki – od Chopina do Żeleńskiego, która zagości w Labiryncie za sprawą śpiewaczki Marty Trybulec i pianisty Sławomira Cierpika.

Pełen program wydarzenia TUTAJ

Organizatorzy: Fundacja Nomina Rosae, MCK SOKÓŁ, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Nowym Sączu, Małopolska

Czytaj też: Podsumowanie Festiwalu IUBILAEI CANTUS

MCK SOKÓŁMCK SOKÓŁ

fot. archiwum MCK SOKÓŁ
projekt: Joanna Pyka

WAŻNE !

BIZNES MISJA

Reklama