Przed Mystkowianami wyjątkowa szansa na występy w Rosji. Potrzebują jednak pomocy

Przed Mystkowianami wyjątkowa szansa na występy w Rosji. Potrzebują jednak pomocy

Zespół Regionalny Mystkowianie może już się pochwalić zagranicznymi występami – grupa koncertowała między innymi pod Kaplicą Ostrobramską w Wilnie, w sanktuarium w La Salette, w węgierskich winnicach, przed Parlamentem Europejskim w Strasburgu, czy przed tureckim Ministrem Kultury w Eskisehir. Teraz ma szansę na zaprezentowanie swoich umiejętności w Rosji, jednak do spełnienia tego marzenia brakuje około 10 tysięcy złotych.

– 35 osób zostało zaproszonych przez Międzynarodową Radę Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej (CIOFF) do udziału w Folkloriadzie (największej imprezie folklorystycznej na świecie), która tym razem odbędzie się w rosyjskiej Ufie – 3000 km od naszego rodzinnej miejscowości. To ogromny zaszczyt, że nasz Zespół został dostrzeżony na tle tysięcy zespołów folklorystycznych na całym świecie – piszą Mystkowianie.

Grupa reprezentowałaby Polskę podczas 10-dniowego pobytu i kilkunastu koncertów. Jednak wyjazd to spory wydatek, bo koszt, jaki poniesie zespół, to około 70 tysięcy złotych. Mystkowianie będą musieli zapłacić za dojazd na lotnisko w Warszawie, a później powrót z niego (3000 zł), przeloty na trasie Warszawa-Moskwa-Warszawa (42000 zł), ubezpieczenia (3000 zł), testy na COVID-19 (14000 zł) i inne organizacyjne rzeczy w Polsce.

– Organizatorzy z Rosji gwarantują nam przelot na trasie Moskwa-Ufa-Moskwa, noclegi, wyżywienie, transport po Republice Baszkortostanu, a także całą stronę organizacyjną przedsięwzięcia. Szacujemy, że jest to z pewnością kwota wyższa niż 100 tysięcy złotych – wyjaśniają członkowie zespołu z Sądecczyzny.

Mystkowianie składają się na wyjazd. Udało im się już zgromadzić większą część sumy, ale wciąż brakuje ponad 10 tysięcy złotych. Z tego powodu postanowili poprosić o pomoc i przygotowali projekt pod nazwą „Wesprzyj lachowską przygodę do Rosji” w portalu Polakpotrafi. Za pomoc zapowiadają unikalne upominki i nagrody, jak na przykład lachowskie skarpety, niespodzianki z Rosji, bluzy sportowe, wycieczki z przewodnikiem, czy lachowską kolację.

Zespół działa od 1984 roku. Najpierw był grupą dziecięcą, która z czasem przekształciła się w dorosłą. Od 2014 funkcjonuje pod patronatem Gminnego Ośrodka Kultury w Kamionce Wielkiej oraz Stowarzyszenia Mystkowianie.

Każdy, kto chciałby wesprzeć lachowską wyprawę do Rosji, może to zrobić TUTAJ. Na stronie znajduje się też wiele informacji na temat Zespołu Mystkowianie.

fot. Zespół Regionalny Mystkowianie