Projekt zakazu sprzedaży napojów energetycznych młodzieży trafił do Sejmu. To inicjatywa dwójki radnych z Nowego i Starego Sącza

Projekt zakazu sprzedaży napojów energetycznych młodzieży trafił do Sejmu. To inicjatywa dwójki radnych z Nowego i Starego Sącza

Radny miasta Nowego Sącza Michał Kądziołka i Magdalena Sznajder z samorządu starosądeckiego, wystosowali w maju ubiegłego roku do posła Patryka Wichra pismo – apel o wprowadzenie zakazu sprzedaży napojów energetyzujących  dzieciom i młodzieży do lat 16. Inicjatywa dwójki sądeckich radnych dotarła do Sejmu i wiele wskazuje na to, że da początek ogólnopolskiej regulacji.

Jak informuje PAP –  projekt wprowadzający zakaz sprzedaży napojów energetycznych osobom do 18. roku życia – złożony został w Sejmie
Projekt zakłada zakaz sprzedaży napojów z dodatkiem tauryny i kofeiny (energetyków) osobom poniżej 18. roku życia, zakaz sprzedaży takich napojów w szkołach i innych jednostkach oświatowych oraz w automatach, a także zakaz ich reklamy m.in. w telewizji w godz. 6.00-20.00.

Na stronie sejmowej poinformowano, że przedstawicielem wnioskodawców projektu nowelizacji ustawy o zdrowiu publicznym jest poseł klubu PiS, minister sportu Kamil Bortniczuk (parta Republikańska), a podpisali się pod nim posłowie PiS i niezrzeszeni. Pod koniec stycznia złożenie projektu zapowiedział prezes partii Republikańskiej Adam Bielan.

Projektowana nowelizacja zakłada wprowadzenie całkowitego zakazu sprzedaży napojów z dodatkiem tauryny i kofeiny osobom poniżej 18. roku życia.

W projekcie określono, że za napój z dodatkiem kofeiny lub tauryny uważa się napój będący środkiem spożywczym, ujęty w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, w którego „składzie znajduje się kofeina w proporcji przewyższającej 150 mg/l lub tauryna, z wyłączeniem substancji występujących w nich naturalnie”.

Zgodnie z projektem zakazana ma być sprzedaż napojów z dodatkiem kofeiny lub tauryny: osobom poniżej 18 roku życia; na terenie szkół oraz innych jednostek systemu oświaty; w automatach.

Ponadto według projektu reklama i promocja napojów z dodatkiem kofeiny lub tauryny nie może być prowadzona m.in.: w telewizji, radiu, kinie i teatrze między godziną 6.00 a 20.00, z wyjątkiem reklamy prowadzonej przez organizatora imprezy sportu wyczynowego lub profesjonalnego w trakcie trwania wydarzenia.

Reklama takich napojów nie byłaby też możliwa: w prasie młodzieżowej i dziecięcej; na okładkach dzienników i czasopism; na słupach, tablicach reklamowych i innych stałych oraz ruchomych powierzchniach wykorzystywanych do reklamy; na plakatach, w tym plakatach wielkoformatowy; w środkach usług informatycznych; z udziałem młodzieży lub dzieci.

Według projektu zabroniona miałaby być reklama i promocja napojów z dodatkiem kofeiny lub tauryny m.in. skierowana do młodzieży lub dzieci; łącząca spożywanie napojów z dodatkiem kofeiny lub tauryny z energią i witalnością; zawierająca stwierdzenia, że napoje z dodatkiem kofeiny lub tauryny mają właściwości lecznicze; mówiąca, że napoje z dodatkiem kofeiny lub tauryny przywracają prawidłowy poziom płynów w organizmie; wywołującą skojarzenia m.in. z atrakcyjnością seksualną, relaksem lub wypoczynkiem, sukcesem zawodowym lub życiowym, czy tworząca wrażenie, że napoje z dodatkiem kofeiny lub tauryny mogą być stosowane razem z napojami alkoholowymi.

Projekt przewiduje też, że za załamanie ograniczeń dotyczących reklamy napojów energetycznych grozić ma grzywna od 10 tys. do 500 tys. zł lub kara ograniczenia wolności bądź obie te karom łącznie.

Bortniczuk uzasadniając przygotowanie tego projektu mówił w ubiegłym tygodniu w radiu RMF FM, że napoje energetyczne są „jak narkotyk zapakowany w cukierek”. „Tym bardziej powinniśmy zakazać kupna tych napojów dzieciom” – podkreślił, zaznaczając, że w „litrowym opakowaniu takiego napoju znajduje się tyle kofeiny, co w sześciu lub ośmiu filiżankach kawy, w zależności od wielkości filiżanki”.

Autorzy projektu nowelizacji zastrzegli w jego uzasadnieniu, że „propozycje są wynikiem wielu konsultacji z ekspertami”, a z raportu Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Instytutu Badawczego wynika, że „2,1 proc. dzieci w Polsce w wieku 3-9 lat regularnie spożywało napoje energetyzujące, natomiast w przypadku młodzieży (w wieku 10-17 lat) było to odpowiednio 35,7 proc. chłopców i 27,4 proc. dziewcząt.

Wskazano, że wśród młodzieży spożywającej napoje energetyzujące występują powikłania sercowo-naczyniowe, zaburzenia ze strony układu krążenia obejmują: zwiększony krótkotrwały wzrost ciśnienia krwi i częstości uderzeń serca oraz spadek mózgowego przepływu krwi z powodu spożytej kofeiny.

źródła: własne; PAP

Czytaj też:

Ależ początek rundy wiosennej! Sandecja zwycięska w starciu z Górnikiem (fotorelacja)

 

Share on twitter
Share on facebook