Profesjonalne frezy i frezarki

Profesjonalne frezy i frezarki

Co to jest frez do drewna? Kiedy wykorzystuje się frezy do drewna? Jak wybrać odpowiednie rozwiązanie? Jeśli interesuje Cię frez do drewna, zapraszamy do zapoznania się z tematem. Szczegóły znajdziesz w niniejszym wpisie.

  1. Czym jest frez do drewna?
  2. Kiedy profesjonalne frezy są niezbędne?
  3. Jak dobrać optymalny frez do drewna?

Na rynku aktualnie można znaleźć wiele rodzajów frezów. Dostępny jest między innymi frez do drewna, frez do metalu, a także specjalne i profesjonalne frezy do frezarki, w tym frezy do frezarki górnowrzecionowej. Co to jest w ogóle frez do drewna? Jak wybrać odpowiednie rozwiązanie? Odpowiadamy w niniejszym artykule.

Czym jest frez do drewna?

Frezarka to urządzenie, które wykorzystuje się między innymi przy obróbce drewna. Dzięki takiej maszynie jesteśmy w stanie w szybki oraz bardzo łatwy sposób stworzyć przedmiot lub większą konstrukcję. Wielu specjalistów uważa, że frezarka jest wręcz niezbędna, jeśli chodzi o obróbkę drewnianych powierzchni. Oczywiście jest to możliwe tylko i wyłącznie dzięki odpowiednim frezom. Czym dokładnie jest frez do drewna?

Standardowy frez do drewna to element, który stosuje się przy mechanicznej obróbce – jak sama nazwa wskazuje – drewna. Frez montuje się we wspomnianej wyżej frezarce. Z reguły frezy do drewna produkuje się ze stali szybkotnącej lub ze spiekanych węglików. Stal szybkotnąca doskonale sprawdza się przy tak zwanym drewnie miękkim – na przykład topola, sosna lub świerk. Tego rodzaju drewno jest łatwe w modyfikacji i tym samym nie wymaga tego, by do jego obrabiania używać twardszy materiał. Frezy do drewna wykonane z węglików spiekanych natomiast traktuje się aktualnie jako uniwersalną opcję. Sprawdzą się zarówno przy miękkim, jak i twardym drewnie.

Kiedy profesjonalne frezy są niezbędne?

Bez względu na to, czy planujesz wykonać na obrabianym materiale efektywne zdobienia, czy rowki, w każdej sytuacji skorzystasz z frezarki wyposażonej we frezy do drewna. Profesjonalne frezy umożliwiają także nacinanie kół zębatych czy gwintów. Produkty te można wykorzystać zarówno do tak zwanych prac hobbistycznych, rękodzielniczych, jak i oczywiście profesjonalnych. Najczęściej frez do drewna używany jest przez stolarzy, którzy zajmują się wykonywaniem mebli drewnianych, ale coraz częściej frezy znajdują zastosowanie również w rękach osób, które samodzielnie i dla siebie chcą stworzyć coś niepowtarzalnego z drewna.

Frez do drewna pozwala nie tylko na wywiercanie precyzyjnych otworów w danym materiale, ale również na wykonywanie prac artystycznych w drewnie. Na rynku można znaleźć frezy przeznaczone do różnego rodzaju prac – dostępne są nawet frezy do zawiasów. Jeśli szukasz konkretnych i trwałych rozwiązań, sprawdź ofertę na stronie https://www.castorama.pl/produkty/narzedzia-i-artykuly/elektronarzedzia-przenosne-i-akcesoria/strugi-i-frezarki/akcesoria-do-frezarek/frezy.html, gdzie dostępne są między innymi frezy trzpieniowe, rowkujące, zaokrąglone czy fazujące. Asortyment obejmuje także zestawy frezów wręgowych czy przeznaczonych typowo do obróbki drewna. Dostępne są również zestawy wierteł samocentrujących czy specjalne frezy do zawiasów.

Jak dobrać optymalny frez do drewna?

Na co zwrócić uwagę, wybierając odpowiedni frez do drewna? Przede wszystkim musimy wziąć pod uwagę charakterystykę frezarki, jaką dysponujemy. Nie tylko frez ma wpływ na ostateczny efekt, ale również i maszyna. Wśród podstawowych parametrów frezów wyróżnia się materiał, z którego zostały wyprodukowane, średnicę, kierunek frezowania, liczbę rowków oraz długość związaną z mocowaniem.

W przypadku materiałów, z których produkuje się frezy, rozwiązania stalowe sprawdzą się do obrabiania sklejki lub drewna. To doskonała opcja dla drewna miękkiego oraz średnio twardego. Frezy z węglikowymi płytkami wyróżniają się niezwykłą wytrzymałością. Frezy diamentowe natomiast poleca się głównie przy najtwardszych materiałach, które zamierzamy poddać obróbce. Są nie tylko ostre, ale i bardzo wytrzymałe. Jeśli inne rodzaje frezów nie sprawdzają się, gwarantujemy, że diamentowa opcja spełni Twoje wymagania.

Średnicę frezu dobiera się na podstawie specyfikacji frezarki. Odpowiednio szeroki element to gwarancja stabilnej pracy. Oczywiście w tym przypadku należy wziąć pod uwagę także parametry części obrabialnych. Na komfort całej pracy natomiast ogromny wpływ ma liczba rowków.

Równie ważnym parametrem jest wspomniana długość mocowania. Na przykład krótsze mocowanie gwarantuje estetyczniejsze frezowanie, ponieważ drgania nie są aż tak bardzo przenoszone. Jeśli masz problem z dobraniem frezów, koniecznie skorzystaj z pomocy specjalisty. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że ostatecznie zainwestujesz w optymalne rozwiązanie dla siebie. Odpowiednie elementy do drewna cmt stosowane do frezarek górnowrzecionowych na pewno ułatwią proces ukosowania, ale podczas zakupów warto również sprawdzić inne podkategorie produktów.

Reklama