Prezydent Andrzej Duda w I LO: ta szkoła zdążyła wychować późniejszych rycerzy niepodległości

Prezydent Andrzej Duda wraz z pierwszą damą odwiedzili dzisiaj Sądecczyznę.  Agata Kornhauser-Duda otworzyła nową siedzibę Starosądeckiej Biblioteki, której patronuje. Para prezydencka była także w I Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Długosza w Nowym Sączu, które świętuje jubileusz 200-lecia istnienia. Wizytę zwieńczyło spotkanie Prezydenta RP z mieszkańcami miasta.

wsb3

- Moja żona jest z całą pewnością bardzo usatysfakcjonowana, bo nigdzie nie czuje się lepiej jak w liceum - żartował prezydent rozpoczynając przemówienie (przyp. red. Pierwsza Dama jest nauczycielką w liceum).

Andrzej Duda zaznaczył, iż to niezwykłe, że obchody 200-lecia istnienia szkoły przypadają w tym samym roku, co uroczystości związane ze 100-leciem odzyskania niepodległości.

- Ta szkoła zdążyła wychować późniejszych rycerzy niepodległości. To, że absolwenci byli w legionach, osiągnęli niezwykle wysokie stanowiska w armii i administracji państwowej, pokazuje, jakie było tutaj, w Sączu wychowanie: takie jak zawsze - patriotyczne, w polskiej tradycji - mówił.

Wspominał czasy swojej młodości, kiedy to wraz z uczniami I LO brał udział w olimpiadzie wiedzy o Polsce i świecie współczesnym.

- Byłem pod ogromnym wrażeniem, bo ja byłem jedynym uczniem z mojej szkoły, który dostał się do etapu centralnego, a z jedynki sądeckiej było pięcioro albo sześcioro uczniów.

Prezydent Andrzej Duda przekazał młodzieży kilkumetrową sadzonkę dębu, który ma być pamiątką jego dzisiejszej wizyty, ale przede wszystkim upamiętnieniem rocznicy odzyskania niepodległości. Na wiosnę drzewko zostanie zasadzone na Plantach.

- Planowaliśmy, że zasadzimy go razem, ale warunki nie pozawalają na to. Przekazuję go w wasze ręce i proszę, żebyście w momencie, kiedy przyjdzie sezon na sadzenie drzew, ten dąb zasadzili - dodał prezydent Polski.

Pierwsza Dama podziękowała dyrekcji i nauczycielom liceum za patriotyczne wychowanie młodzieży i przygotowanie jej do dalszej ścieżki edukacyjnej, a później zawodowej.

Na zakończenie para prezydencka wpisała się do pamiątkowej księgi gości.

Relacja ze spotkania z mieszkańcami STRONA 2

Filmy z wydarzenia znajdziecie TUTAJ

FORDOSOLATO

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.