Presja opłaciła się. Przejścia graniczne ze Słowacją będą ponownie otwarte

Presja opłaciła się. Przejścia graniczne ze Słowacją będą ponownie otwarte

Protest w Leluchowie

Protesty i nieustępliwość przedsiębiorców, handlarzy i mieszkańców przygranicznych miejscowości opłaciły się. Rząd słowacki wycofuje się z decyzji o zamknięciu mniejszych przejść granicznych. Najpóźniej do 12 lipca ma zostać uruchomiona część z zablokowanych przejść granicznych. Taką informację przekazał w środę minister spraw wewnętrznych Słowacji Roman Mikulec. Jest szansa, że bariery w Leluchowie znikną już jutro.

5 lipca rząd słowacki, w obawie przed kolejną falą koronawirusa, zdecydował o zamknięciu mniejszych przejść granicznych dla ruchu osobowego i towarowego. Zablokowane betonowymi zaporami zostały m.in. polsko-słowackie przejścia: Radoszyce – Palota, Ożenna – Nižná Polianka, Muszynka – Kurov, Leluchów-Čirč, Konieczna – Becherov, Niedzica – Lysá nad Dunajcom, Łysa Polana – Tatranská Javorina, Chochołów – Suchá Hora, Winiarczykówka – Bobrov, Ujsoły-Novot.

Mieszkańcy pogranicznych miejscowości, handlarze i przedsiębiorcy wzięli sprawy w swoje ręce. Dla nich zamknięcie przejść granicznych było jednoznaczne z bankructwem. Postanowili działać jeszcze przed zasunięciem betonowych przeszkód. Zjednoczyli się, wyszli na ulice z banerami i pikietowali m.in. w Leluchowie. Protestujący zapowiedzieli, że nie poddadzą się i będą wychodzić na ulice codziennie, aż do skutku. Wszystko na to wskazuje, że nieustępliwość się opłaciła.

Jak udało się dowiedzieć Polskiej Agencji Prasowej, na przejściach granicznych, także z Polską, do 9 lipca br. zostaną wprowadzone 24-godzinne kontrole. Oznaczać to może, iż już jutro betonowe zapory znikną z drogi w Leluchowie.

,,Chyba przekonaliśmy słowackie władze do naszych racji. Powiedzmy to jasno, do wspólnych racji Polaków i Słowaków, którzy na pograniczu wielokrotnie dawali dowody doskonałej współpracy. Dziękuję wszystkim za wsparcie. Dziękuję koleżankom i kolegom słowackim za aktywność” – napisał burmistrz Muszyny Jan Golba, który również zabiegał o zmianę decyzji władz słowackich.

,,Kiedy otworzono granice razem cieszyliśmy się z tego. Kiedy pojawiły się unijne środki, razem przygotowywaliśmy projekty i aplikowaliśmy o środki finansowe. Zrealizowaliśmy mnóstwo dużych i małych projektów, a nasi ludzie bardzo na tym skorzystali. Granica nie może nas dzielić” – dodał.

Pracownicy Administracji Finansowej oraz Korpusu Straży Więziennej i Sądowej zostaną  oddelegowani do wspólnych patroli z policjantami na przejściach granicznych z Węgrami, Austrią, Czechami i Polską, a także dla zapewnienia porządku publicznego. Takie informacje podał rząd słowacki po środkowym posiedzeniu.

„Policja przygotuje środki mające na celu usunięcie przeszkód w piątek, nie później niż w niedzielę” – powiedział komisarz ds. granic Robert Gucký, dodając, że w tych miejscach zostanie przeprowadzona wyrywkowa kontrola.

Fot. Facebook/ burmistrz Jan Golba,
Źródło: PAP 

Reklama