100 000 zł premii dla rolników

Nawet 100 tysięcy ma szansę dostać rolnik, który zechce generalnie „przemeblować” swoją codzienność i zamiast pracą na roli, zająć się na przykład przyjmowaniem gości w ramach agroturystyki, albo prowadzeniem wiejskiego przedszkola… Największe zainteresowanie premiami przewidywane jest między innymi w powiecie nowosądeckim.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa od 13 marca przyjmuje wnioski o premie na restrukturyzację małych gospodarstw oraz na rozpoczęcie działalności pozarolniczej na wsi.

Można je składać do 11 kwietnia.

O 60 tys. zł. mogą ubiegać się rolnicy, planujący przeprowadzenie zmian w gospodarstwie, dzięki którym stanie się ono bardziej rentowne.

Więcej – bo aż 100 tys. zł może dostać ktoś, kto zdecyduje się zrezygnować z KRUS na rzecz ZUS i rozpocząć działalność pozarolniczą, na przykład rejestrując firmę świadczącą usługi turystyczne.

O pieniądze może starać się rolnik lub jego rodzina. Warunkiem jest ubezpieczenie w KRUS od przynajmniej 24 miesięcy.

Wybór działalności jest  bardzo szeroki. Firma założona dzięki wsparciu może zajmować się na przykład przetwórstwem lub sprzedażą produktów nierolniczych, rzemiosłem, rękodzielnictwem, turystyką wiejską, usługami związanymi z opieką nad dziećmi i osobami niepełnosprawnymi, z działalnością informatyczną, rachunkowością, weterynarią – wylicza Adam Ślusarczyk, dyrektor Małopolskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Do wniosku trzeba dołączyć biznesplan zakładający stworzenie przynajmniej jednego miejsca pracy. Rejestracja działalności pozarolniczej będzie wymagana w dniu wypłacenia drugiej raty premii. Pierwsza rata stanowić będzie 80 proc. przyznanego dofinansowania, druga – 20 proc. Przynajmniej 70 tysięcy musi zostać wydane na zakupy „środków trwałych”.

Wnioski o przyznanie pomocy należy składać w Oddziale Regionalnym ARiMR. Szczegółowe informacje dostępne są TUTAJ.

fot.pixabay

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.