PRAWDZIWA HISTORIA. Brachu, jak ja cię kocham

PRAWDZIWA HISTORIA. Brachu, jak ja cię kocham

Jako nastolatek nigdy nie przypuszczał, że kiedykolwiek stanie przed młodymi ludźmi, aby dawać im dobry przykład. Pił alkohol, palił trawkę, więc raczej nim nie świecił. Dziś znany sądecki raper Arkadio, czyli Arkadiusz Zbozień, dzieli się swoim doświadczeniem i świadectwem podczas serii spotkań profilaktycznych „Rób to co kochasz” na terenie całego kraju, zarażając ideą życia z pasją i wykorzystywania swoich talentów.

Arkadio wraz z Marcinem “Dj Dugi” Freislerem tworzą zespół, który od sześciu lat realizują tego typu spotkania profilaktyczne. Poprowadzili już ponad 600 konferencji dla Polaków w Europie, dzięki czemu dotarli do ponad 100 000 osób. Poprowadzili także kilkanaście spotkań w ośrodkach socjoterapii, ośrodkach poprawczych oraz więzieniach, dzięki czemu mają świadomość problemów związanych z przestępczością i uzależnieniami, a także potrzeb w zakresie ich profilaktyki wśród dzieci i młodzieży.

Dorosłe autorytety

Opowiadając o sobie Arkadio podkreśla, że jego życie odwróciło się o 180 stopni. Będąc dzieckiem, a później nastolatkiem nigdy nie przypuszczał, że kiedykolwiek stanie przed młodymi ludźmi, aby dawać im dobry przykład.

Moi rodzice rozwiedli się kiedy miałem cztery latka. Mieszkałem z mamą i o siedem lat starszym bratem. Tata chyba za bardzo poszedł w pracę i różne związane z tym rzeczy i nas zostawił. Dzisiaj myślę, że wszystko co robiłem później, robiłem po to, żeby zyskać w czyichś oczach, żeby komuś zaimponować. Jak mi kumple powiedzieli, gdy miałem 9 lat: „Chodź zapalić fajkę” to poszedłem i zapaliłem. Bo widziałem, że rosnę w ich oczach. Dziś widzę, że nie miałem kogoś w domu, kto by mi powiedział, że jestem fajny, że mam talent – mówi Arkadio.

Brak dorosłych autorytetów doprowadził go do pierwszych uzależnień – w wieku 12 lat pod wpływem starszych kolegów zapalił pierwszego jointa.

Tak się wkręciłem, że paliłem przez pięć lat codziennie. To była część przewodnia mojego życia.

Arkadio nie dbał o to, czy zda z klasy do klasy, co będzie robił w życiu i kim zostanie. Nie zaliczył I klasy liceum, ale głównym jego zmartwieniem było skąd wziąć pieniądze na palenie i picie. Zaczął kłamać, podkradać pieniądze i handlować narkotykami.

Z dramatycznej sytuacji, w jakiej się znalazł, wyrwał go jego brat, który sam będąc w Stanach Zjednoczonych przeżył przemianę. Jak mówi Arkadio, co prawda wyglądał „normalnie”, ale w jego oczach była radość życia i nieskrywana religijność. Początkowo bracia nie potrafili nawiązać ze sobą kontaktu. Młodszy dystansował się, uciekał w swój świat, ale starszy nie odpuszczał.

Prawdziwa wolność

Pamiętam jak dziś, kiedy wróciłem do domu, a mój brat trzymał piórnik w ręce. Ja wcześniej schowałem do niego trochę tego, czym handlowałem. Zabrał mnie do toalety i powiedział: „Spuszczaj to gówno w kiblu”. Wysypywałem woreczek po woreczku, patrzyłem na niego i płakałem. On mówił mi, że moje życie może się zmienić, żebym spróbował, ale nie chciałem tego słuchać – wspomina raper.

Szczególne wrażenie na Arkadio zrobiła kolejne rozmowa z bratem.

Niedługo później, gdy byliśmy sami w domu, podszedł do mnie mój brat, popatrzył mi głęboko w oczy i powiedział coś, co mną wstrząsnęło: „Brachu, nawet nie wiesz, jak bardzo Cię kocham”. Popłakałem się. To była jedyna rzecz, jaką mogłem zrobić. I słuchałem, a on mi powiedział: “Stary, możesz zrobić dwa kroki, żeby zmienić swoje życie”. Na drugi dzień poszedłem z nim na modlitwę wstawienniczą, a później brat zaciągnął mnie do spowiedzi z całego życia. Poczułem się naprawdę wolny, choć wiedziałem, że będę musiał zmierzyć się z konsekwencjami mojego postępowania, wiedziałem też, że mogę zacząć wszystko od początku i spróbować robić to, co naprawdę chcę.

Im wcześniej, tym lepiej

Od tamtej pory upłynęło już 11 lat. W tym czasie Arkadio wydał siedem płyt, dwa audiobooki, napisał dwie książki, ukończył studia, ma żonę i trójkę dzieci. Spotyka się z młodzieżą i rozbudza w niej pragnienie realizowania swoich pasji.

Pójście za swoją pasją wcale nie jest proste, ale jestem przekonany, że im wcześniej zaczniesz to robić, tym będzie ci łatwiej – podkreśla Arkadio, zapewniając, że warto.

Arkadio zajął się profesjonalnie muzyką w momencie swojego nawrócenia, zyskał popularność i rozpoznawalność na rynku muzyki chrześcijańskiej, jednak twórczość artysty porusza tematy znacznie szersze, dotyczące rozwoju człowieka, kierowania się w życiu pasją i talentami, a sam artysta kieruje swoją twórczość na szeroko pojęty rynek muzyczny.

Spotkania w ramach serii “Rób to co kochasz”- projekt przeciwdziałania przyczynom przestępstw wśród młodzieży odbyły się dotychczas m.in. w Gdańsku, Bielsku Białej, Barcicach, Nowym Sączu, Krynicy Zdrój, Piwnicznej Zdrój, Grybowie, Limanowej, Zbąszynku, Zakliczynie, Jazowsku, Muszynie, Złockim, Nawojowej.

Źródło: RTCK

Fot. Katarzyna Gajdosz-Krzak

WARTO WIEDZIEĆ

Jednym z miejsc na terenie Nowego Sącza, gdzie dzieci i młodzież mogą rozwijać swoje pasje i talenty jest Pałac Młodzieży. Placówka ma bogatą i bezpłatną ofertę zajęć w zakresie muzyki, plastyki, tańca, modelarstwa, rękodzieła, teatru i kabaretu oraz integracji europejskiej. Swoje taneczne, wokalne, muzyczne, plastyczne czy teatralne hobby, a od niedawna także fotograficzne młodzi mogą również realizować bezpłatnie na zajęciach organizowanych przez Miejski Ośrodek Kultury.

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY
Play Video about Ewa Novel w Szansie na sukces

Ostatnie przygotowania Ewy do finału Szansy na sukces. Zobacz co tam się działo…  Dostępne tylko u nas 😉 

Play Video about Jubiler Sezam Nowy Sącz

Jubiler Sezam – majówka rabatów

Temat dnia

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.