Powiat nowosądecki. Młodzież może zrobić kurs prawa jazdy i wiele innych prawie za darmo

Uczniowie szkół ponadpodstawowych mogą zrobić kurs prawa jazdy prawie za darmo. Dodatkowo nastolatkowie mają możliwość uzyskania również m.in. uprawnień dietetyka oraz pilota wycieczek turystycznych. Młodzież zapłaci 10% wartości kursu, a z projektu otrzyma 90% dofinansowania.

– Dzięki projektowi, uczniowie naszych szkół ponadpodstawowych zwiększą swoją atrakcyjność na rynku pracy. Zdobędą umiejętności, dzięki którym mogą podjąć pracę od razu po zakończeniu nauki w szkole. Daje im to lepszy start na rynku pracy. Co ważne – te kursy przeprowadzamy dzięki dofinansowaniu w 90% ze środków unijnych. Gdyby młodzież chciała w nich uczestniczyć poza szkołą, musiałaby sporo za nie zapłacić, a tak wystarczy zainwestować 10% wartości kurs – podkreśla starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski.

Do projektu kwalifikują się uczniowie techników i szkół branżowych z powiatu nowosądeckiego. Młodzież będzie mogła wziąć udział w kursach i szkoleniach zawodowych: barman, barista, kelner, kucharz, carving, florysta, autoCAD, prawo jazdy, operator wózka widłowego, spawacz, operator koparko-ładowarki, kurs księgowości, obsługa kasy fiskalnej, nauka jazdy konnej i wielu innych. Ponadto uczniowie otrzymają pomoc w organizacji staży/praktyk zawodowych, pomoc stypendialną dla szczególnie uzdolnionych i doradztwo edukacyjno-zawodowe.

Placówki objęte projektem to: Zespół Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Grybowie, Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Pawła II w Krynicy-Zdroju, Zespół Szkół im. św. Kingi w Łącku, Powiatowy Zespół Szkół w Muszynie, Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Wincentego Witosa w Nawojowej, Zespół Szkół im. ks. prof. Józefa Tischnera w Starym Sączu.

Dotychczas podpisano umowy na prowadzenie kursów:

  • dietetyk – może z niego skorzystać 25 uczniów z Powiatowego Zespołu Szkół w Muszynie oraz 10 uczniów z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Krynicy-Zdroju,
  • pilot wycieczek turystycznych z egzaminem ECDL – może z niego skorzystać pięciu uczniów z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Krynicy-Zdroju,
  • prawo jazdy kategorii B – dla uczniów z każdej szkoły prowadzonej przez Powiat Nowosądecki – w sumie 250 miejsc na kursie.

W następnej kolejności zostaną wyłonieni wykonawcy kursów:

  • barman (dla 80 osób),
  • barista (dla 60 osób),
  • carving (dla 50 osób).
Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, 10 Oś Priorytetowa Wiedza i Kompetencje, Działanie 10.2 Rozwój kształcenia zawodowego, Poddziałanie 10.2.2 Kształcenie zawodowe uczniów – SPR.  Całkowita wartość projektu: 8 284 024,10 zł, a wartość dofinansowania – 7 455 621, 69 zł. Kursy będą realizowane od 1 lutego 2020 do 30 czerwca 2023 r.

Fot. Źródło: Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu 

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.