Popularne rasy kotów – kot Ragdoll

Ragdoll

Ragdoll to jeden z najbardziej tajemniczych i dużych kotów domowych. Nazwa rasy jest niezwykle interesująca. Skąd się wzięła taka nazwa tej rasy i jak wygląda hodowla kota Ragdolla?

Ragdoll

Koty rasy Ragdoll są muskularnymi  oraz stosunkowo dużymi kotami domowymi. Masa ciała dorosłych kotów może dochodzić nawet do 10 kg w przypadku kocurów, natomiast masa kotek osiąga od 4 do 6 kg. Rasa ta rośnie jednak wolno i dojrzałość fizyczną osiąga dopiero w wieku około 4 lat.
Radgolle ze względu na nieco dłuższe łapy tylne mają postawę tak zwaną skośną, czyli ich tylna część ciała jest delikatnie wyższa niż przednia.

Głowa tego kota jest średniej wielkości, z mocno rozstawionymi oraz nachylonymi ku przodowi uszami, o delikatnie zaokrąglonych końcówkach. Oczy są duże, owalne, koniecznie niebieskie o jak najciemniejszym odcieniu. Z kolei, szyja jest krótka, ale bardzo mocna. Koty Ragdoll mają długi tułów, wydatną klatkę piersiową i dodatkowo dorosłe kocury są dosyć szerokie w ramionach. Ogon tej rasy kotów jest niezwykle puszysty i długi, lekko zwężający się na końcu. Ragdoll ma średniej długości kończyny, jednak łapki są duże, okrągłe z kępkami włosków pomiędzy pazurkami.

Ragdoll charakter

Ragdolle bardzo mocno przywiązują się do swoich właścicieli oraz dopasowują się do ich codziennego trybu życia. Co ciekawe, znane są z praktycznie psiego charakteru. Dodatkowo ich wścibskość, inteligencja oraz interesowanie się wszystkim dookoła pozwala na naukę wielu sztuczek, w tym aportowanie.  Te eleganckie koty są doskonałymi kandydatami do felinoterapii oraz dla rodzin z dziećmi, a to ze względu na swoją towarzyskość, potulność oraz niezwykłą odporność psychiczną. Co ważne, bardzo ciężko je zdenerwować, natomiast w sytuacjach nerwowych i stresowych uciekają i są agresywne. Uwielbiają dzieci i ich pieszczoty oraz inne gatunki zwierząt.

Ze względu na swoją chęć pieszczot oraz dużą ufność nie powinno się ich wypuszczać na samotne wędrówki. Koty tej rasy świetnie czują się w domach jak i mieszkaniach w blokach. Dorosłe koty są z natury raczej spokojne i nie wymagajmy od nich wskakiwania na półki mebli oraz firanki.

Sprawdź również: https://zwierzaki.pl/goldendoodle

Radgoll – skąd taka nazwa rasy?

W tłumaczeniu z języka angielskiego nazwa rasy Ragdoll oznacza szmacianą lalkę. Wynika ona z opinii, według której, gdy kota Ragdolla weźmie się przytuli na ręce to kot rozluźnia się i odpręża się oraz staje się uległy w stopniu znacznie wyższym  niż inne popularne rasy kotów.

Radgoll – pielęgnacja

Ragdolle ze względu na swój dość wysoki wskaźnik pokrewieństwa w całej rasie, mają zdecydowanie większe predyspozycje do zachorowania na choroby genetyczne. Dlatego tak ważna jest dokładna weryfikacja hodowli, która może pomóc uniknąć problemów zdrowotnych kociaka. Co ważne, hodowca ma obowiązek pokazania dokumentów przeprowadzonych testów i badań oraz ich wyników.
Z powodu dużych rozmiarów ciała kota, jednym z najczęstszych chorób na jakie cierpią Ragdolle są: choroby układu moczowego, w tym kamica pęcherza moczowego, choroby przyzębia oraz dziąseł (eozynofilowe zapalenie dziąseł), kardiomopatia przerostowa oraz choroby stawów takie jak: mukopolisacharydoza. Niezwykle ważne są regularnie przeprowadzane badania kontrolne u weterynarza, aby mieć 100% pewność o zdrowiu naszego kota Ragdoll.

Sierść kota Ragdolla pozornie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Co ważne, prawie w ogóle nie ulega ona kołtunieniu ani filcowaniu. Zazwyczaj wystarczy regularne szczotkowanie, aby zachować jedwabistą sierść. Natomiast podczas linienia kota wskazane jest codzienne szczotkowanie, aby usunąć luźne włosie. Koty Ragdolle mają także tendencję do odkładania się tkanki tłuszczowej w podbrzuszu. Dlatego też trzeba regularnie sprawdzać wagę dorosłych kotów. Z kolei, młode kotki mają zwiększone zapotrzebowanie na jedzenie

Cena za kota rasy Radgoll może wynosić od 3000 zł w górę. Przeciętna długość życia Ragdolla to od 15 do19 lat.

Imiona dla kota – przykłady

Imiona dla kotki: Aria, Blue, Dolce, Doll, Elegance, Lilou, Lady.

Imiona dla kota: Aslan, Burżuj, Gapek, Kudłacz, Milord, Mruczysław, Tobby.

 

Artykuł zewnętrzny

Czytaj również: Chcesz grać na giełdzie? Pamiętaj o dywersyfikacji ryzyka.

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.