POLSKIE REQUIEM – KONCERT NADZWYCZAJNY WIEŃCZĄCY 90. ROCZNICĘ URODZIN KRZYSZTOFA PENDERECKIEGO

POLSKIE REQUIEM – KONCERT NADZWYCZAJNY WIEŃCZĄCY 90. ROCZNICĘ URODZIN KRZYSZTOFA PENDERECKIEGO

„Tam polskość jest szczególnie silnie zaznaczona” – mówił o Polskim Requiem Krzysztof Penderecki, wskazując na przełomowe momenty w dziejach naszego narodu, które stały się impulsem tworzenia kolejnych części utworu. Po raz pierwszy jedno z największych dzieł Krzysztofa Pendereckiego wykonano w Stuttgarcie w 1984 roku. Niemal 40 lat od tego wydarzenia, w roku 90. urodzin Mistrza, kompozycja zabrzmi po raz pierwszy w Lusławicach.

Pełen symbolicznych odniesień do tragicznej historii naszego kraju utwór w trudnych latach stanu wojennego służył „pokrzepieniu serc” i stał się świadectwem osobistego zaangażowania kompozytora w losy Ojczyzny. Polskie Requiem – ważna muzyczna karta w historii narodu polskiego – zabrzmi w Europejskim Centrum Muzyki, zamykając tym samym obchody roku jubileuszowego 90. urodzin Krzysztofa Pendereckiego. Koncert jest wyrazem hołdu, jaki Lusławice składają swojemu Patronowi, twórcy niepokornemu, artyście ciągle poszukującemu, Mistrzowi dźwięku i formy, miłośnikowi słowa i natury, humaniście zatroskanemu o losy człowieka, ostatniemu z wielkich.

Serdecznie zapraszamy na Koncert nadzwyczajny wieńczący 90. rocznicę urodzin Krzysztofa Pendereckiego, który odbędzie się w sali koncertowej Europejskiego Centrum Muzyki 17 grudnia o godzinie 18:00!

17 grudnia, niedziela, godzina 18:00. Sala koncertowa, Lusławice.

Wykonawcy:
Maciej Tworek — dyrygent
Iwona Hossa — sopran
Anna Radziejewska — mezzosopran
Rafał Bartmiński — tenor
Wojciech Gierlach — bas
Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa
Chór Polskiego Radia — Lusławice
Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia
Chór Collegium Cantorum
W programie:
Krzysztof Penderecki
Polskie Requiem (1980–1984, 1993, 2005)
Serdecznie zapraszamy!
Jadwiga Kania / ECMKP