Pokazy broni i wojskowa grochówka, czyli nowosądecki piknik patriotyczny z okazji Dnia Wojska Polskiego

Pokazy broni i wojskowa grochówka, czyli nowosądecki piknik patriotyczny z okazji Dnia Wojska Polskiego

Nowosądeckie obchody Dnia Wojska Polskiego oraz 99. rocznicy Bitwy Warszawskiej dostarczyły dziś sądeczanom chwil wzruszeń, zachwytów i plenerowej lekcji wychowania obywatelskiego.

Świętowanie rozpoczęło się uroczystą mszą świętą w Kościele Matki Bożej Niepokalanej. O godzinie 10:30 delegacje sądeczan odśpiewały hymn oraz złożyły kwiaty i wiązanki pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego na Alejach Wolności. A od południa mieszkańcy i turyści mogli wspólnie świętować Dzień Wojska Polskiego w Miasteczku Galicyjskim.

Jeden z szesnastu w Polsce pikników patriotycznych pod hasłem „Wierni Polsce” został zorganizowany przez Fundację Żyj Aktywnie, Polskie Towarzystwo Historyczne oddział w Nowym Sączu oraz Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu – przy wsparciu Ministerstwa Obrony Narodowej i Miasta Nowego Sącza.

Największym zainteresowaniem cieszyły się stoiska wojskowe, które zapełniły dziś galicyjski rynek. To tam uczestnicy mogli zobaczyć specjalistyczną broń oraz wziąć ją do rąk pod okiem żołnierzy. Nie zabrakło również straganów z wyrobami regionalnymi i rękodziełem sądeckich rzemieślników. Na polanie za ratuszem przygotowano atrakcje dla dzieci. Najmłodsi uczestnicy zabawy zachwyceni byli transporterem opancerzonym, ciężarówką i innymi wojskowymi pojazdami.

O stosowną oprawę muzyczną zadbała Wojskowa Orkiestra Garnizonowa z Krakowa, która o godzinie 15 zagrała hymn. Po wciągnięciu flagi Polski na maszt, głos zabrał m.in. prezydent miasta, Ludomir Handzel. Wspomniał o ważnej roli jaką odegrał 1 Pułk Strzelców Podhalańskich w trakcie Bitwy Warszawskiej.

Pogoda pomogła w świętowaniu, dzięki czemu w Miasteczku Galicyjskim pojawiły się tłumy sądeczan i nie tylko. Z racji utrudnień w ruchu na ulicy Lwowskiej udostępniono specjalny autobus retro – linię R.

Jedynym elementem, którego zabrakło podczas imprezy była wojskowa grochówka. Przewidziane 1000 darmowych porcji rozeszło się w mgnieniu oka. Dla tych, którzy nie zdążyli spróbować koszarowego przysmaku pozostał bigos i kruszonka.

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

WAŻNE !

Najlepszy kierowca Małopolski 2022. Kto został zwycięzcą?

FOR HEROES [ZWIASTUN]. Premiera w MCK SOKÓŁ już 6 października

Play Video about Gmina Stary Sącz

Rozbudowa sieci wodociągowej i kanalizacyjnej na terenie Gminy Stary Sącz

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama