Podrożeją mandaty! Za prędkość wyższą o 30 od dozwolonej zapłacisz minimum 1,5 tysiąca

Samochód poruszający się z dużą prędkością

Projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym przewiduje wprowadzenie renty dla najbliższych osób, które zginęły w wypadkach drogowych, niższe stawki OC dla osób jeżdżących bezpiecznie, wysokie kary za uczestnictwo w nielegalnych wyścigach na drogach publicznych oraz słony mandat za przekroczenie prędkości o 30 km na godzinę. Trzeba będzie za takie wykroczenie zapłacić minimum 1,5 tys. zł.

Piratów drogowych będziemy traktować stanowczo. Podwyższamy kary, wprowadzamy renty dla poszkodowanych – mówił premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej, na której informowano o projekcie noweli kodeksu drogowego. Zwrócił uwagę m.in. na grzywnę za nieprawidłowe zachowanie względem pieszego, która ma wynieść minimum 1,5 tys. zł.

 „Zakładamy, że pieniądze z mandatów drogowych trafią na budowę dróg” – poinformował Morawiecki.

Projekt noweli Prawa o ruchu drogowym zakłada też zmienną  wysokość stawek ubezpieczeń komunikacyjnych w zależności od liczby punktów karnych i rodzaju popełnianych wykroczeń. Punkty będą kasowane dopiero po dwóch latach od dnia zapłaty grzywny.

Projektowane przepisy przewidują zlikwidowanie możliwości zmniejszania liczby punktów poprzez tzw. kursy doskonalące.

Wprowadzamy również punkty karne za tzw. wyścigi samochodowe, za drifty na ulicach. Represja w tym zakresie będzie nieporównywalnie większa. Zapewniam państwa ze policjanci jak tylko te narzędzia do rąk dostaną, będą z nich na pewno korzystać” – powiedział premier.

Zmiany mają wejść w życie w grudniu. Projekt noweli trafi teraz do Sejmu, później – do Senatu, a finalnie ma zostać zaakceptowany przez prezydenta RP.

Najważniejsze zmiany jakie przewiduje nowelizacja:

  • Wzrost maksymalnej kwoty grzywny za wykroczenie drogowe, z 5 do 30 tys. zł.
  • Wzrost opłaty za mandat karny –  do 5 tys. zł za przekroczenie dopuszczalnej prędkości jazdy o ponad 30 km/godz. W przypadku recydywy będzie to od 3 tys. zł do 5 tys. zł. (obecnie mandaty za przekroczenie prędkości nie przekraczają 500 złotych).
  • Wprowadzenie renty dla najbliższych ofiary wypadku drogowego płaconej przez sprawcę wypadku, któremu udowodniono przestępstwo umyślne.
  • Niższe stawki OC dla jeżdżących bezpiecznie. „Projekt ustawy umożliwi udostępnienie podmiotom ubezpieczeniowym danych z CEPiK i dostosowanie stawek ubezpieczeń komunikacyjnych do historii wykroczeń kierowcy oraz otrzymanych przez niego punktów karnych. Po zakończeniu oceny ryzyka zakład ubezpieczeń będzie miał obowiązek niezwłocznie usunąć dane o punktach karnych kierowcy”.
  • Zerowanie punktów karnych po 2 latach.
  • Wzrost maksymalnej ilości punktów możliwych do „zdobycia” jednorazowo. Obecnie jest to 10. Ma byś 15.
  • Wyższe kary za jazdę pod wpływem alkoholu. „Prowadzenie pojazdu mechanicznego po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka będzie podlegało karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 2,5 tys. zł. W przypadku prowadzenia pojazdu innego niż mechaniczny sprawca będzie podlegał karze aresztu albo karze grzywny nie niższej niż 1 tys. zł”.

Czytaj też:

We wrześniu szczepienie uczniów

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.