Podniesiono poziom ostrzeżenia meteorologicznego. Na Sądecczyźnie spokojnie

Podniesiono poziom ostrzeżenia meteorologicznego. Na Sądecczyźnie spokojnie

powalone drzewo, Bukowiec

Dziś do wieczora w niemal całym województwie małopolskim obowiązuje ostrzeżenie meteorologiczne o silnym deszczu z burzami. W nocy podniesiono je do najwyższego – III stopnia. Na Sądecczyźnie noc była jednak spokojna i strażacy podjęli tylko kilka interwencji związanych z warunkami pogodowymi.

Ostrzeżenie meteorologiczne trzeciego stopnia dotyczy dzisiaj 17 powiatów w Małopolsce: bocheńskiego, brzeskiego, gorlickiego, krakowskiego, limanowskiego, myślenickiego, nowosądeckiego, nowotarskiego, oświęcimskiego, suskiego, tarnowskiego, tatrzańskiego, wadowickiego, wielickiego, Krakowa, Tarnowa i Nowego Sącza. Obowiązuje do godziny 22:00. Synoptycy zapowiadają opady o natężeniu umiarkowanym i silnym, które sięgną od 90 mm do 110 mm. Mają im towarzyszyć burze z porywami wiatru do 65 km/h, a w niektórych miejscach także grad.

Co więcej, do II stopnia podniesiono ostrzeżenie hydrologiczne o wezbraniach z przekroczeniem stanów ostrzegawczych. Dotyczy ono zlewni dopływów Wisły oraz Czarnej Orawy. Rzeki mogą przekroczyć stany ostrzegawcze, a nawet alarmowe.

Dzisiaj o godzinie 8:00 przedstawiciele Biura Prasowego Wojewody informowali o występujących wtedy w niektórych miejscach Małopolski opadach o natężeniu silnym i ulewnym, ale gdzieniegdzie i nawalnym wraz z burzami. Zaznaczali jednak, że strefa opadów i burz przemieszcza się na północny zachód, a opady i burze miały potrwać według prognoz jeszcze przez 2 godziny.

Działania na Sadecczyźnie

Sądeccy strażacy w ciągu ostatniej doby podjęli tylko kilka interwencji związanych z warunkami pogodowymi. Wyjeżdżali do powalonych na drogi drzew w Piątkowej, Bukowcu i Żegiestowie. W miejscowości Składziste drzewo przewróciło się na linie energetyczne. Ponadto w Klęczanach woda zalewała budynek.

– W Nowym Sączu i okolicach już przestaje padać, więc jeśli nie pojawi się jakiś nagły opad, to nie będzie źle. Jednak ostrzeżenia obowiązują do wieczora, więc musimy cały czas być czujni. Na razie deszcz jest spokojny, pożyteczny, nie przynoszący szkód. W Klęczanach woda pojawiła się w Domu Pomocy Społecznej, ale wystarczyło ją tylko zetrzeć mopami. Na razie nie ma żadnych zgłoszeń. Analizujemy prognozy i mamy nadzieję, że sytuacja się nie pogorszy – przekazał nam w rozmowie komendant miejski PSP w Nowym Sączu st. bryg. Paweł Motyka.

Małopolska

O godzinie 9:00 wszystkie drogi krajowe i wojewódzkie w Małopolsce były wciąż przejezdne. Natomiast wczoraj wieczorem ziemia osunęła się na tory linii nr 98 Chabówka – Skawa. Dwa pociągi pasażerskie zostały zatrzymane. Prace naprawcze i zabezpieczające trwały do godziny 23:05. Ponadto dzisiaj od godziny 6:20 wstrzymano ruch pociągów w powiecie oświęcimskim na trasie Kęty-Kozy z powodu zalanych torów. Organizowano w związku z tym komunikację zastępczą.

Wczoraj o godzinie 21:00 wójt gminy Wiśniowa w powiecie myślenickim wprowadził pogotowie przeciwpowodziowe. W gminie zalane zostały między innymi sklepy i piwnice w budynkach, a na drodze gminnej nad szkołą podstawową zatkał się przepust.

Trzeba wspomnieć, że bardzo poważna jest sytuacja w Bielsku-Białej w województwie śląskim. Miasto w wielu miejscach zostało zalane. Część dróg jest kompletnie nieprzejezdna, a woda dostała się na posesje i do budynków.

fot. OSP Lipnica Wielka

Czytaj też: Strażackie wspomnienia. Druga fala powodzi była gorsza

Reklama