Sękowa: podarowali serce ziemi, która kryje bohaterów...

„Jeśli czcić chcecie poległych bohaterów, podarujcie swe serce ziemi, która ich kryje" . Sentencję z cmentarza nr 59 wzięli sobie do serca funkcjonariusze Karpackiego Oddziału Straży Granicznej, którzy przy współpracy z przedstawicielami Koła PTTK nr 8 – Klubu Górskiego „Orły” przy Komendzie Stołecznej Policji przeprowadzili prace porządkowe na cmentarzach z I Wojny Światowej, położonych w gminie Sękowa.

- Tym razem grupę porządkujących czekały wyjątkowo trudne zadania - mówi sierż. sztab. SG Michał Tokarczyk, z Referatu Prasowego KOSG w Nowym Sączu.

Funkcjonariusze musieli się zająć między innymi odbudową zabytkowego muru, oczyszczeniem ścieżki oraz wyznaczeniem szlaku do cmentarza nr 66 w Małastowie. Potrzebna była też kompleksowa renowacja zabytkowych drewnianych krzyży na cmentarzu nr 62 w Banicy. Na cmentarzu nr 77 w Ropnicy Górnej, wyczyszczone i odmalowane zostały metalowe krzyże. Na każdej z porządkowanych nekropolii usunięto zakrzaczenia, wykoszono trawę i uporządkowano teren.

- Intensywne prace porządkowe trwały od czwartku do niedzieli – mówi Michał Tokarczyk podkreślając, że zarówno  Małgorzata Małuch, wójt gminy Sękowa, jak i Katarzyna Tokarz, sołtys Ropnicy Górnej, zadbały o stworzenie profesjonalnych warunków do przeprowadzenia prac.

Następny etap w odnawianiu zabytkowych cmentarzy z I Wojny Światowej położonych w obrębie gminy Sękowa zaplanowany jest na początek października.

fot. KaOSG Nowy Sącz

 

WIŚMAŁA2020

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.