Po 89 latach niebytu powraca do druku Sandzer Zeitung!

Po 89 latach niebytu powraca do druku Sandzer Zeitung!

Jak możemy przeczytać w oficjalnym komunikacie Sądeckiego Sztetla, po prawie 90 latach przerwy powraca tygodnik Sandzer Zeitung, czyli Gazeta Sądecka. Skąd taki pomysł? O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy sądeckiego historyka Łukasza Połomskiego. 

Tytuł nawiązuje do pisma wydawanego przed wojną w Nowym Sączu. Chcemy swoimi tekstami dotrzeć do tych, którzy nie mają Internetu, nie czytają o naszej działalności. Nie zabranie w nim treści historycznych, aktualności oraz krótkich recenzji. – mówi dyrektor Sądeckiego Sztetla. Jak często będzie ukazywał? – W tym roku chcemy wydawać co miesiąc, bowiem jest to rok wyjątkowy – 80 rocznica zagłady sądeckich Żydów – dodał.

Przypomnijmy, iż Sandzer Zeitung, to tygodnik, który był drukowany w jidisz i wydawany w latach 1910-1933 przez gminę żydowską w Nowym Sączu. Pierwszy numer ukazał się 6 maja 1910 roku.

Pismo jest już dostępne w Sądeckiej Bibliotece Publicznej im. Józefa Szujskiego oraz Kawiarni Prowincjonalna. Biuletyn redagują założyciel Fundacji Centrum – Dariusz Popiela, doktor Łukasz Połomski i Artur Franczak, wiceprezes Sądeckiego Sztetla.

fot. Sądecki Sztetl

Czytaj również: XXX FINAŁ WOŚP zbliża się wielkimi krokami. Na nowosądeckiej scenie m.in. Püdelsi i Kordian

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Pieszo, na rowerach i pociągiem. Zobacz miejsce, które warto odwiedzić.

Play Video about Małopolski Festiwal Smaku w Gorlicach

Festiwal smaku w Gorlicch – piękna wizytówka Małopolski. Zobacz jak przebiegała tegoroczna edycja

Temat dnia

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.