Plaga pożarów traw nęka Sądeccyznę. Najwięcej zanotowano w gminie Podegrodzie

Kiedy tylko na dobre stopniał śnieg, w naszym regionie niestety rozpoczął się sezon na wypalanie traw. Przypomnijmy, że jest to nie tylko prawnie zabronione, ale i bardzo niebezpieczne. Ogień może bardzo łatwo wymknąć się spod kontroli, spowodować wiele szkód, a nawet zagrozić zdrowiu i życiu ludzi oraz zwierząt.

wsb3

Sądeccy strażacy od początku roku do dziś wyjeżdżali do gaszenia różnego rodzaju pożarów 231 razy. W aż 129 przypadkach płonęły suche trawy. Najwięcej z nich zanotowano w gminie Podegrodzie - 28, na drugim miejscu w niechlubnym rankingu plasuje się miasto i gmina Stary Sącz z liczbą 22 pożarów. Trzecie miejsce zajmuje gmina Chełmiec, gdzie strażacy gasili trawy 20 razy.

Poniżej całe zestawienie liczby pożarów suchych traw w poszczególnych gminach od początku 2019 roku.
Nowy Sącz - 18
Powiat Nowosądecki  111 w tym:
Gmina Chełmiec  20
Miasto Grybów – 0
Gmina Grybów -4
Gmina Gródek n/D – 1
Gmina Kamionka Wielka- 2
Gmina Korzenna – 2
Miasto i gmina Krynica Zdrój – 0
Miasto i Gmina Muszyna – 9
Gmina nawojowa – 0
Miasto i Gmina Piwniczna Zdrój – 8
Gmina Podegrodzie – 28
Gmina Rytro – 8
Miasto i Gmina Stary Sącz – 22
Gmina Łabowa – 0
Gmina Łososina Dolna- 0
Gmina Łącko – 6

Przypomnijmy, że wypalanie traw jest w Polsce prawnie zabronione. Zgodnie z ustawą o ochronie przyrody z dnia 16 kwietnia 2004 roku "Zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów". Za niestosowanie się do powyższego grozi kara grzywny, a nawet więzienie, w przypadku kiedy pożar przyniesie większe straty.

Obecnie traw kampania pod nazwą „Stop Pożarom Traw”, a na stronie internetowej www.stoppozaromtraw.pl można znaleźć wiele informacji związanych z tym tematem.

fot. PSP w Nowym Sączu (Winna Góra w dniu 4 marca br.)

WIŚMAŁA2020

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.