Piwniczna zaprasza na Rajd Podkowca

Piwniczna zaprasza na wyjątkową inaugurację sezonu rowerowego z nietoperzem w tle – pierwszy Rajd Podkowca. W sobotę, 29 kwietnia każdy kto lubi aktywnie spędzać czas, ma szansę przeżyć uroczą przygodę. Zapisy jeszcze tylko przez kilka dni!

Dystans rajdu: 20 kilometrów. Start  o godz.10. w Piwnicznej, na osiedlu Majerz. Stamtąd trasa powiedzie przez Łomnicę, Wierchomlę Wielką i na baseny na Radwanowie, gdzie zaplanowano metę rajdu.  Oprócz wycieczki będą gry i zabawy dla najmłodszych, konkursy z nagrodami, a przy cerkwi w Wierchomli –  spotkanie z patronem rajdu czyli sympatycznym nietoperzem.

Zabytkowa cerkiew połemkowska pw. św. Michała Archanioła z 1821 r. , a dokładniej – jej poddasze – jest chronionym siedliskiem najrzadszych w Europie gatunków nietoperzy – podkowca małego oraz nocka orzęsionego.

Podkowiec mały to jeden z najmniejszych nietoperzy występujących w Polsce. Zimę przesypia w jaskiniach lub piwnicach, a latem „przeprowadza się” na ciepłe poddasza. Żywi się komarami, pająkami, ćmami. Nie lubi otwartych przestrzeni, więc  lata zwykle blisko płotów, murów, drzew, a jeśli trafi na jakąś obszerną polanę – leci tuż nad ziemią. Nie potrafi się chować, nie wciska się w szczeliny, jest więc prawie bezbronny.  Nic dziwnego, że gatunek objęto ścisłą ochroną. W latach 90. ubiegłego wieku w Polsce było tylko około sto podkowców małych. Dziś liczebność populacji  zamieszkującej południową Polskę szacuje się na około 10 tysięcy.

Ochrona gatunku stała się przyczynkiem do ochrony zabytków. Wiele świątyń, których poddasza upodobały sobie nietoperze doczekało się remontów sfinansowanych dzięki  funduszom przeznaczonym właśnie na ocalenie skrzydlatych „braci mniejszych.  W roku 2009 takiego właśnie remontu doczekał się kościół w Wierchomli. Pieniądze podarowała Fundacja EkoFundusz, a prace nadzorowali pasjonaci z Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Przyrody „pro Natura”

Zapisu na Rajd Podkowca można dokonać za pośrednictwem strony internetowej www.mgok.piwniczna.pl tylko do najbliższej soboty.

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.