Pierwsza placówka GOPR w Beskidzie Sądeckim doczekała się remontu! [ZDJĘCIA]

Pierwsza placówka GOPR w Beskidzie Sądeckim doczekała się remontu! [ZDJĘCIA]

Ostatnie przygotowania dobiegają końca. Dziś – 12 października wyremontowana dyżurka na Jaworzynie Krynickiej wraca do stałego użytku. To pierwsza placówka GOPR w Beskidzie Sądeckim. Wybudowana została na początku lat 70. przez samych ratowników, w ramach czynu społecznego.

Dyżurka na Jaworzynie Krynickiej wybudowana została na początku lat 70-tych przez ratowników w ramach czynu społecznego.

,,Była odpowiedzią na zwiększający się ruch turystyczny w Beskidzie Sądeckim, na co GOPR odpowiedział tworzeniem w terenie sieci stacji ratunkowych, w których mógłby być przechowywany sprzęt ratunkowy, a ratownicy mogliby dyżurować. Wcześniej w budynku nowego wówczas schroniska na Jaworzynie Krynickiej Pogotowie Górskie użytkowało przez parę lat skromne pomieszczenie. Prace przy wznoszeniu budynku prowadzone były wyłącznie siłami członków grupy i ostatecznie zakończone zostały u progu sezonu zimowego 1975/76, gdy oddano do użytku okazałą stację ratunkową „ czytamy w monografii grupy Krynickiej spisanej przez Tomasza Mianowskiego.

Dyżurka zawsze pełniła w działalności Grupy Krynickiej GOPR istotną rolę, a w szczególności gdy szczyt nie był szeroko dostępny.

Dotarcie w górną część pasma Jaworzyny było zdecydowanie trudniejsze niż jest w czasach obecnych, nieporównywalnie mniej sprawna była również łączność radiowa jaką dysponowały służby ratownicze. Dlatego dyżurka pełniła ważną rolę bazy podczas wypraw ratowniczych a ratownik pełniący właśnie tam dyżur był niejako łącznikowym między zespołami ratowniczymi biorącymi udział w działaniach, gdyż punkt na Jaworzynie ze względu na wysokość stwarzał dobre warunki do pośredniczenia w łączności – zaznacza Grupa Krynicka GOPR.

Po tak wielu latach intensywnego wykorzystania budynku nadszedł czas generalnego remontu. Jak podkreślają ratownicy, nie byłoby to możliwe bez wsparcia firm i instytucji. Dzięki temu GOPR już od 12 października wróci na Jaworzynę Krynicką i dalej będzie czuwał nad bezpieczeństwem przybywających tam osób.

Remont był możliwy dzięki funduszom z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.

 

źródło: Grupa Krynicka GOPR

Czytaj też:

z Nowego Sącza do Krynicy-Zdroju. Tak było podczas przejazdu Retro [ZDJĘCIA]