PFRON chce ułatwić życie osobom niepełnosprawnym i rozdać pieniądze w systemie on-line

Masz problemy z chodzeniem? Poruszasz się na wózku, albo korzystasz z kul? A może słabo widzisz? Każda wyprawa do urzędu to dla Ciebie trudne przedsięwzięcie logistyczne... Najpierw trzeba dotrzeć do konkretnej instytucji pokonując kawałek świata pełnego barier i pułapek, zaparkować, później wytrzymać w kolejce petentów, na koniec pogodzić się z tym, że pewnie wezwą ponownie, bo formalności jest mnóstwo. Znasz to uczucie? Jeśli tak - mamy obietnicę, że będzie łatwiej. Mamy również nadzieję, że będzie łatwiej niepełnosprawnym mieszkańcom Sądecczyzny. Wszystko zależy od tego, czy miejskie i powiatowe instytucje które dzielą pieniądze PFRON zechcą skorzystać z dobrodziejstwa, które dla niepełnosprawnych petentów będzie dużą ulgą.

wsb3

- Chcemy zaprosić osoby niepełnosprawne i wszystkich, którzy działają na ich rzecz, do składania wniosków o dofinansowanie z PFRON za pomocą platformy internetowej. W Polsce żyje ponad 4 miliony osób niepełnosprawnych. W każdym z powiatów funkcjonują Jednostki Samorządu Terytorialnego oraz wiele organizacji, które działają na ich rzecz. Oddajemy w Państwa ręce narzędzie, które usprawni proces składania wniosków o dofinansowania, a tym samym poprawi jakość życia osób niepełnosprawnych w Polsce - apeluje Katarzyna Matusz-Braniecka, specjalista ds. informacji i promocji PFRON.

System umożliwi osobom z niepełnosprawnościami i podmiotom działającym na ich rzecz składanie wniosków o dofinansowywanie za pomocą Internetu. Dzięki platformie informatycznej można uzyskać informację na temat  dostępnego wsparcia, a następnie wypełnić, podpisać i złożyć wniosek, dokonać ewentualnych wyjaśnień i uzupełnień, podpisać umowę oraz rozliczyć dofinansowanie.

- Już nie trzeba będzie angażować rodziny i znajomych, żeby zawieźli do urzędu. Nie trzeba stać w kolejce, bo można złożyć wniosek przez Internet! Wszystko to za pomocą SOW - zapraszają pomysłodawcy przedsięwzięcia.

Na każdym etapie wypełniania wniosku o dofinansowanie pomocą służyć będą pracownicy infolinii SOW, którzy pod numerami telefonów: 0 800 889 777 (połączenie bezpłatne) lub 22 702 00 00 (połączenie płatne zgodnie z cennikiem operatora) w godzinach 9-17 udzielają potrzebnych informacji.

- SOW jest narzędziem dla osób z niepełnosprawnościami i wszystkich, którzy działają na ich rzecz. Jego celem jest usprawnienie procesu składania wniosków o dofinansowanie ze środków PFRON, a tym samym poprawa jakości życia niepełnosprawnych Polaków. Dokładamy starań, aby wszystkie samorządy przyłączyły się do systemu. Jeżeli jednostka na Państwa terenie nie przystąpiła jeszcze do systemu SOW to trzeba zapytać - dlaczego? - zachęca Katarzyna Matusz Braniecka.

System jest cały czas na etapie "rozruchu" więc osobom, które będą chciały z niego skorzystać może pojawiać się jeszcze niewesoły komunikat, że instytucja nie przyjmuje jeszcze elektronicznych wniosków.

Można, a nawet trzeba mimo wszystko rejestrować się w systemie i udowodnić, że na zdalną obsługę petentów likwidującą uciążliwe bariery jest pokaźne zapotrzebowanie.

WIŚMAŁA2020

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.