Pętla zadłużenia – czym jest i jak z niej wyjść?

Pętla zadłużenia – czym jest i jak z niej wyjść?

pętla zadłużenia

Wziąłeś na swoją głowę zbyt dużo zobowiązań finansowych? A może było ich „w sam raz”, ale Twoja sytuacja zmieniła się, np. przez niespodziewaną chorobę albo utratę pracy? Takie sytuacje stwarzają ryzyko wpadnięcia w spiralę kredytową. Chociaż jest ona bardzo niebezpieczna, można z niej wyjść. Zobacz, czym dokładnie jest pętla zadłużenia i jak się z niej uwolnić.

Co to jest pętla zadłużenia?

Pętlą zadłużenia albo spiralą kredytową określa się sytuację, w której osoba zadłużona:

  • ma problemy z terminowym regulowaniem swoich zobowiązań finansowych, a na jej koncie pojawia się coraz więcej niespłaconych długów;
  • próbuje rozwiązać problem poprzez zaciąganie kolejnych pożyczek na uregulowanie starszych zobowiązań.

Efektem takich działań – wbrew ich intencji – jest popadanie w coraz większe tarapaty finansowe. Dług z dnia na dzień wzrasta, przybywa wierzycieli domagających się spłaty zobowiązań, a sytuacja  pogarsza się, zarówno pod względem ekonomicznym, jak i psychologicznym.

Osób, które znalazły się w takiej sytuacji, jest niestety coraz więcej – choćby z uwagi na skutki pandemii i stale rosnącą inflację. Warto jednak wiedzieć, że pętla kredytowa nie musi pogrążać do końca życia. Można się z niej uwolnić.

Jak wyjść z pętli zadłużenia?

Jeżeli już wpadłeś w pętlę zadłużenia i czujesz na sobie coraz większą presję niespłaconych długów, wiedz, że nadal masz ogromną szansę na wyjście na finansową prostą! Będzie to wymagało od Ciebie dużo samodyscypliny, jednak krok po kroku – korzystając z pomocy specjalistów – możesz pozbyć się wszystkich zobowiązań. Jak to zrobić?

1. Określ, ile dokładnie i komu jesteś winien

Warto sięgnąć do dokumentów, które przesyłają do Ciebie wierzyciele albo bezpośrednio skontaktować się z nimi w sprawie swojego zadłużenia. Tak poznasz aktualną wartość zobowiązania.

Pamiętaj: może się okazać, że Twoje zobowiązania zostały przejęte przez inny podmiot. Jest to w pełni zgodne z prawem – wierzyciel ma prawo „odsprzedać dług”. To częsta praktyka, która pozwala np. bankowi, firmie pożyczkowej czy firmie telekomunikacyjnej płynnie prowadzić swoją działalność. W efekcie takich działań mogłeś stać się klientem firmy windykacyjnej. Jeżeli tak jest – nie obawiaj się. Masz szansę dogadać się w sprawie spłaty długu i np. spłacać go w ratach, jednak musisz to robić właśnie z podmiotem, którego stałeś się klientem.

2. Policz, ile miesięcznie jesteś w stanie przeznaczać na spłatę długu

Najłatwiej będzie, jeśli zsumujesz wszystkie stałe przychody i odejmiesz od nich kwotę przeznaczoną na stałe wydatki. Chodzi np. o rachunki, koszty jedzenia, chemii domowej, przyjmowanych leków, paliwa do samochodu itp. Zastanów się, czy możesz jakoś zwiększyć swoje przychody bądź ograniczyć wydatki. Czasami kilka prostych zmian w nawykach zakupowych lub rezygnacja z niewykorzystywanych usług może zrobić ogromną różnicę!

3. Skontaktuj się i ustal nowe warunki spłaty długu

Najczęściej swoje zobowiązanie będziesz w stanie rozłożyć na dogodne raty. Często w bardzo prosty i szybki sposób. Klienci, na przykład Ultimo, mogą to zrobić przez internetowy portal obsługi zadłużenia – bez bezpośredniego kontaktu z doradcą. Wystarczy kilka kliknięć, aby uzgodnić bezpieczną wysokość rat.

4. Spokojnie spłacaj swoje zobowiązania krok po kroku

Reguluj raty zgodnie z ustaleniami, a jeśli w Twoim budżecie pojawią się jakieś dodatkowe pieniądze, również przeznacz je na spłatę długu. W ten sposób stopniowo zmniejszysz jego wysokość, aż w końcu dojdziesz do momentu, w którym osiągnie on 0 zł!

Pamiętaj też, że w kwestii pętli zadłużenia sprawdza się stare, dobrze znane powiedzenie: „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Jeżeli więc jeszcze nie wpadłeś w spiralę kredytową, ale zmagasz się z problemami finansowymi – jak najszybciej skontaktuj się z wierzycielem lub obsługującą Cię firmą windykacyjną, aby uzyskać pomoc.

Artykuł sponsorowany

Czytaj również: Biegnij z dobrymi ludźmi po jedzenie dla dzieci z Kakooge. 

Targi Edukacja, Kariera, Przyszłość

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama