Pannonica pulsująca energią i niepowtarzalnym klimatem

Pannonica pulsująca energią i niepowtarzalnym klimatem

W ciągu pięciu lat dołączył do elity największych i najbardziej opiniotwórczych festiwali typu etnofolk i world music w Polsce. Pannonica – festiwal organizowany w nadpopradzkich Barcicach – przyciąga rzesze osób, które cieszą się muzyką, tańcem i wspólną zabawą. Z okazji festiwalowego jubileuszu „Dobry Tygodnik Sądecki” przygotował dodatek specjalny, zachęcając Czytelników do udziału w tym jednym w swym klimacie wydarzeniu.


Autentyczny, multidyscyplinarny, niekomercyjny, pulsujący energią tygiel skupiający miłośników kultury panońskiej” w jej barwnych odmianach: węgierskiej, bałkańskiej, cygańskiej i karpackiej. Taki jest Folk Festival Pannonica. Pewnie wynika to z tego, że odbywa się w Beskidzie Sądeckim, na historycznym szlaku wędrówek ludów z południa na północ Europy, gdzie kultury przenikały się od wieków. Mimo że organizowana jest z dala od aglomeracji, „w krzakach, pośrodku niczego”, a może właśnie dlatego – przyciąga liczną, kolorową publiczność z całej Polski i z zagranicy. Ludzie przyjeżdżają tu w poszukiwaniu wyjątkowych wrażeń i emocji, klimatu oraz rzecz jasna tradycyjnej muzyki, która jest magnesem, ale też i pretekstem do różnorodnych oddolnych działań animacyjnych.

Bo Pannonica Folk Festival to coś więcej niż tylko plenerowy festiwal muzyczny. Poza występami scenicznymi polskich i zagranicznych gwiazd, mocną stroną imprezy jest tętniąca życiem wioska festiwalowa, gdzie na polu namiotowym zamieszkuje kilka tysięcy uczestników i gdzie organizowane są warsztaty muzyczne, rękodzielnicze,
taneczne, teatralne, a także pokazy filmów, spotkania z literatami, czy biesiady.

Podczas festiwalu promowana jest idea Slow Food i Slow Life oraz szacunek dla natury. Festiwal jest też przyjazny dla małych dzieci. A to wszystko tworzy jedyny i niepowtarzalny klimat, któremu oczywiście towarzyszy wyjątkowa muzyka. Dla miłośników Bałkanów i szerzej „panońskich” klimatów, których w Polsce przybywa, festiwal ten już stał się obowiązkowym punktem wyjazdów wakacyjnych.

Pannonica zbiera bardzo dobre recenzje i uznanie uczestników. Międzynarodowe Jury i Zespół Ekspertów EFA z siedzibą w Brukseli przyznał festiwalowi Pannonica elitarny znak „Remarkable Festival” („Niezwykły Festiwal”), którym honoruje najlepsze europejskie festiwale za wysoki poziom artystyczny i znaczący wkład w międzynarodowy obieg kultury.

Od 31 sierpnia do 2 września w Barcicach koło Starego Sącza po prostu trzeba być i świetnie się bawić, zaznając wyjątkowej atmosfery tego jedynego w swoim rodzaju festiwalu – Pannonica!

Przeczytaj specjalny dodatek: „DTS na Pannonice”:

Fot. Marcin Talar

Share on twitter
Share on facebook