Owacja na stojąco i podwójny bis! Sądeczanie zachwyceni orkiestrą

Owacja na stojąco i podwójny bis! Sądeczanie zachwyceni orkiestrą

We wtorek (21 września) Sądecka Orkiestra Kameralna dała dwa koncerty w ramach Sądeckiej Jesieni Kulturalnej, na których muzycy zaprezentowali swoje fantazje filmowe.  Sądeczanie pożegnali artystów owacją na stojąco i żądali podwójnego bisu.

– Chciałem zaprosić Was w podróż po muzyce filmowej. Jest to wybór absolutnie subiektywny, więc jeśli komuś nie będzie odpowiadał, to pretensje proszę zgłaszać do mnie. To są filmy, które MI SIĘ  podobały, żeby było jasne. Dlatego bardzo przepraszam jeśli komuś nie przypadną do gustu – mówił Hadrian Tabęcki.

Filmową podróż publiczność rozpoczęła od fragmentu filmu ,,Casablanca”, który stanowił niejako wstęp do suity hollywoodzkiej zawierającej między innymi takie utwory jak ,,As time goes by” z wcześniej wspomnianej produkcji oraz ,,Gone with the wind” z kultowego filmu ,,Przeminęło z wiatrem”.

– Synonimem filmu sensacyjnego jest James Bond – mówił Hadrian Tabęcki, który przypomniał widzom wszystkie twarze jakie na przestrzeni lat przybrała ta ikoniczna postać począwszy od Sean’a Connery do Daniel’a Craig’a. Każda z nich mówiła z ekranu krótkie zdanie:

My name is Bond, James Bond….

Ten pokaz otworzył kolejną suitę, suitę sensacyjną, a pierwsze nuty jakie dotarły do uszu publiczności to znany wszystkim wstęp muzyczny do filmów o Jamesie Bondzie.

Od przygód agenta Jej Królewskiej Mości orkiestra przeniosła salę do szekspirowskiej Werony, gdzie towarzyszyła publiczności piosenka ,,A time for us” pochodząca z filmu ,,Romeo i Juliia”. Wykonana została przez utalentowaną Annę Ozner.

– A teraz chciałbym zwrócić uwagę, że w kinie, jak i w życiu, nic by się zapewne nie udało gdyby nie Panie – stwierdził Hadrian Tabęcki. Kolejny utwór ,,Lejdistango” pochodził z filmu ,,Lejdis” i zadedykowany został wszystkim kobietom. Muzyce towarzyszyły wyświetlane w tle zdjęcia kobiet kina: Marilyn Monroe, Elizabeth Taylor, Rity Hayworth, Vivien Leigh czy Audrey Hepburn.

Następną suitą zaprezentowaną przez Sądecką Orkiestrę Kameralną była suita awanturnicza. Nie mogło zabraknąć tak rozpoznawalnych brzmień z ,,Piratów z Karaibów” czy ,,Gwiezdnych wojen”. Nie mogła również zostać pominięta piosenka ,,Now we are free” z nagrodzonego oskarem filmu ,,Gladiator”, którą ponownie wykonała Anna Ozner zabierając tym samym publiczność na szlak historii życia Maximus’a (głównego bohatera produkcji).

-Nie chodzi o to, czy widziałeś ,,Titanica” tylko ile razy go widziałeś – tym zdaniem Hadrian Tabęcki rozpoczął kolejną suitę orkiestry. Widzowie wychwytując fragmenty ,,My Heart Will Go On” Celine Dion przenieśli się wyobraźnią na ,,niezatapialny statek”, śledząc jednocześnie krótki film dokumentalny o Titanicu.

Po podróży statkiem muzyka zabrała publiczność na wycieczkę po utworach wybitnego kompozytora Ennio Morricone. Następnie na scenie powitano ponownie Annę Ozner – tym razem z utworem ,,Skyfall” autorstwa Adele. Wraz z wybrzmieniem ostatniej nuty rozpoczęła się ostatnia zapowiedziana suita – bohaterska. Zabrzmiała melodia z ,,Janosika” i czołówka filmu ,,Czterej pancerni i pies”.

Publiczność podziękowała orkiestrze owacją na stojąco.

– Kochani Państwo! Nie spodziewaliśmy się tego, dlatego mamy przygotowany bis – oświadczył koncertmistrz po czym Orkiestra zaprezentowała w utwór z filmu ,,Underground”-,,Tabakiera”.

Sądecka widownia nie miała jednak ochoty opuszczać sali i klaskała długo po tym jak muzycy zeszli ze sceny. Muzycy dali się uprosić i wykonali drugi i zarazem ostatni bis jakim była suita na dobranoc, która okazała się sentymentalną wycieczką po tzw. dobranockach.

Sądecka Orkiestra Kameralna to owoc inicjatywy Maestro Leszka Mieczkowskiego, kwartetu Dobry Ton i grupy przyjaciół, którzy w trakcie koncertów prowadzą publiczność szlakiem znanych i lubianych melodii, lecz w nowy, świeży i niespotykany dotąd sposób.

Zespół składa się z dyplomantów i absolwentów Akademii Muzycznej w Krakowie i Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Członkami orkiestry są laureaci ogólnopolskich oraz międzynarodowych konkursów i festiwali, najzdolniejsi młodzi muzycy z południowej Polski. Zestaw osobowości zapewnia rozrywkę na najwyższym poziomie profesjonalizmu.

Liczne zaproszenia instytucji muzycznych z kraju są doskonałą wizytówką jakości oraz wielkiego potencjału prężnie rozwijającego się zespołu. Na swoim koncie posiada już dwie nagrane płyty: Live in Cieszyn oraz Fantazja Filmowa.

Utwory Sądeckiej Orkiestry Kameralnej można również znaleźć na Spotify.

 

Źródło: własne, Miejski Ośrodek Kultury

Zdjęcia: Gabriela Wolińska

 

Czytaj też:

Profesor Andrzej Szarek wyróżniony medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”

 

Reklama