Oswajanie fiskusa

Oswajanie fiskusa

3 kwietnia Prezydent RP Andrzej Duda podpisał Ustawą o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz Ustawą – Prawo o miarach. Oznacza to, że od 1 maja przedsiębiorcy będą mogli kupować i stosować kasy online. Od tego dnia uruchomione zostanie także Centralne Repozytorium Kas.

 

Czemu służy zmiana?

Jak wiadomo, przedsiębiorcy dokonujący sprzedaży na rzecz osób nieprowadzących działalności gospodarczej, są zobowiązani do rejestrowania sprzedaży na kasie fiskalnej i wystawiania paragonów fiskalnych jako dokumentu potwierdzającego dokonanie transakcji.

Wprowadzenia kas fiskalnych online ma poprawić kondycję finansową państwa oraz wykrywać i ograniczać oszustwa podatkowe. Celem jest też zwiększenie akceptacji płatności bezgotówkowych oraz zapewnienie konsumentom dostępu do pieniądza elektronicznego oraz paragonów elektronicznych, a także możliwie szybkie wycofanie z eksploatacji urządzeń, które są przestarzałe i nie mogą być dostosowane do nowych wymagań, a ich kontrola jest utrudniona.

Kasy fiskalne online mają służyć przesyłaniu informacji do Centralnego Repozytorium Kas za pośrednictwem sieci teleinformatycznej. System ten będzie odbierał i gromadził informacje z kas fiskalnych online w celach analitycznych i kontrolnych.

W związku z wdrożeniem nowego systemu kas zmienią się obowiązki podatników w tym zakresie. M.in. podatnik kupujący urządzenie onlineowe nie będzie miał obowiązku zgłoszenia kasy rejestrującej do naczelnika urzędu skarbowego, w celu otrzymania numeru ewidencyjnego. Fiskalizacja nowego typu kas odbywać się będzie online i będzie połączona ze zgłoszeniem kasy do Centralnej Ewidencji Kas Rejestrujących i równoczesnym nadaniem jej numeru ewidencyjnego.

 

Kto musi wymienić kasę na kasę online?

Są to podatnicy:

– świadczący usługi naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów, w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania, oraz w zakresie wymiany opon lub kół dla pojazdów silnikowych oraz motorowerów,

– sprzedający benzynę silnikową, olej napędowy, gaz przeznaczony do napędu silników spalinowych,

– świadczący usługi związane z wyżywieniem wyłącznie świadczonym przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo,

– świadczący usługi w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania,

– prowadzący sprzedaż węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych,

– świadczący usługi: fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne, budowlane, w zakresie opieki medycznej świadczone przez lekarzy i lekarzy dentystów, prawnicze, związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej – wyłącznie w zakresie wstępu.

Ministerstwo Finansów rozłożyło obowiązek rozpoczęcia stosowania kas fiskalnych online w czasie. Wynika to choćby z tego, że producenci muszą być w stanie przygotować zgodne z wymogami modele kas fiskalnych, a przedsiębiorcy muszą mieć możliwość ich zakupu. I tak nowe kasy fiskalne będą obowiązywać od 1 stycznia 2020 r. np. mechaników i stacje benzynowe, od 1 lipca 2020 r. – hotele, pensjonaty, gastronomię oraz sprzedaż węgla, od 1 stycznia 2021 r. – fryzjerów, kosmetyczki, lekarzy, prawników, usługi budowlane oraz wstęp na fitness.

 

Ile to będzie kosztować?

Koszt wymiany kas fiskalnych będzie poniekąd refundowany. Wartość ulgi na zakup kasy fiskalnej będzie wynosić maksymalnie 90 proc. wartości netto, jednak nie więcej niż 700 zł. Nie ma obowiązku zgłaszania do naczelnika US wcześniej ilości i terminu rozpoczęcia rejestracji na kasie fiskalnej online, aby możliwe było skorzystanie z ulgi na zakup kasy fiskalnej. Odliczeniu podlegać będą wszystkie kasy, jakie nowy podatnik zakupi w ciągu 6 miesięcy od rozpoczęcia rejestracji na kasie fiskalnej online. Podatnicy zobowiązani do wymiany kasy na online maja na to więcej czasu, bo nowe kasy mogą nabywać już po 1 maja 2019 roku sześcio-miesięczny termin jest dla nich liczony od daty obowiązku nałożonego w ustawie. Natomiast odliczenie kwoty wydanej na zakup nie będzie przysługiwało w przypadku zakupu pozostałych rodzajów kas. Na zwrot nie mogą liczyć firmy, które wymienią kasę tradycyjną na online, a które nie muszą tego robić.

 

Jaką kasę wybrać?

NOVITUS jest  bez wątpienia liderem na polskim rynku w dostarczaniu rozwiązań technologicznych wspomagających pracę handlu, usług i logistyki. To marka gwarantująca najbardziej nowoczesne technologie z zakresu elektroniki i informatyki wykorzystywane w urządzeniach fiskalnych, urządzeniach automatycznej identyfikacji i wag elektronicznych.

NOVITUS posiada jedną z najbogatszych i kompleksowych ofert w tym zakresie, a jego naczelną zasadą jest elastyczność i poszukiwanie najlepszych rozwiązań dla rzeczywistych potrzeb klientów.

Dzięki inwestycjom w dział badawczo-rozwojowy oraz pracy inżynierów produkty ze znakiem NOVITUS z powodzeniem konkurują z podobnymi urządzeniami firm japońskich i zachodnioeuropejskich. Od lat NOVITUS jest w swojej branży jednym z liderów w Polsce i odnosi sukcesy na rynkach zagranicznych na niemal wszystkich kontynentach. NOVITUS jest zarówno oddziałem i marką należącą do firmy COMP SA.

 

 

Gdzie  znaleźć najlepszą ofertę?

PROTEUSS spółka z o.o. to Premium Partner NOVITUS S.A.

Obecnie z rozwiązań i usług sądeckiej firmy korzysta ponad 2 tys. małych, średnich i dużych firm. W zasadzie można byłoby na tym zakończyć jej prezentację – bo nie ma nic cenniejszego, niż zaufanie klientów.

Zaufanie nie wzięło się jednak z niczego. Jest bezpośrednim skutkiem konsekwentnej realizacji misji, którą jest zadowolenie klientów.

Od prawie 30-lat PROTEUSS jest  obecny na rynku regionalnym. Od samego początku budował silny i profesjonalny zespół specjalistów, którzy sprostają wysokim wymaganiom stawianym przez powiększające się grono klientów.

Szukasz najlepszego rozwiązania w zakresie kasy fiskalnej online?

PROTEUSS to idealne wyjście!

Fachowo, kompleksowo, z pełnym wsparciem merytorycznym i obsługą serwisową

Nowa siedziba firmy znajduje się w Nowym Sączu, przy ul. Kilińskiego 58. Kontaktować można się wysyłając wiadomość e-mail na adres [email protected] lub dzwoniąc na numer +18 442 04 05.

Inne informacje o firmie można znaleźć na stronie www.proteuss.com.pl

Firma posiada również sklep internetowy pod adresem sklep.proteuss.com.pl/

Materiał promocyjny

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY
Play Video about WOPR Bartkowa - Posadowa

Promesy dla jednostek WOPR z Małopolski. Jak przysłużą się ratującym nam życie?

Play Video about Enklawa Starosądecka

Enklawa Starosądecka – wygodne i nowoczesne mieszkania w Starym Sączu

AFTERMOVIE z SUMMER SĄCZ FESTIVAL w WSB-NLU! //SMOLASTY | OTSOCHODZI | MARGARET | BARANOVSKI

Temat dnia

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.