OSP Łabowa. Uroczystości 100-lecia ze strażackimi zaręczynami w tle

Ochotnicza Straż Pożarna w Łabowej świętowała wczoraj (29 sierpnia) 100-lecie działalności ,,Bogu na chwałę, ludziom na ratunek”. Uroczystości zostały przeniesione z ubiegłego roku. Wówczas przez obostrzenia związane z pandemią nie udało się godnie uczcić jubileuszu.

Świętowanie rozpoczęto w południe zbiórką strażaków przed remizą. Następnie druhowie przemaszerowali pododdziałami do kościoła parafialnego, gdzie w ich intencji została odprawiona msza święta. Tuż po niej strażacy OSP Łabowa wraz z przybyłymi gośćmi udali się na boisko szkolne na uroczysty apel i defiladę.

Podczas obchodów przytoczona została historia OSP Łabowa oraz nadano i poświęcono nowy wzór sztandaru jednostki. Nie obyło się również bez ceremonii wbijania pamiątkowych gwoździ, przemówień oficjeli, przekazania prezentów jednostce i wręczenia odznaczeń najbardziej zasłużonym członkom OSP Łabowa. W trakcie uroczystości Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza otrzymała swój proporzec.

– Druhom OSP Łabowa dziękuję za ich bezinteresowną służbę i życzę wszelkiej pomyślności i błogosławieństwa św. Floriana na następne 100 lat – mówił poseł Jan Duda.

Odznaczenia dla Jednostki:
Złoty Znak Związku OSP – nadany przez ZOG ZOSP RP
Polonia Minor – Nadany przez Samorząd Województwa Małopolskiego
Złote Jabłko Sądeckie – Nadane przez Starostę Nowosądeckiego
Odznaczenia dla Strażaków:
Złotym Medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa”
-Dh Kazimierz Król
-Dh Władysław Mirek
Srebrnym Medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa”
– Dh Daniel Złocki
– Dh Marcin Zielonka
– Dh Grzegorz Szczecina
– Dh Marcin Kołodziej
Brązowym Medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa”
– Dh Dawid Malinowski
– Dh Rafał Gomulec
– Dh Tomasz Lach
Odznaką „Strażak Wzorowy”
– Dh Paweł Nieć
– Dh Katarzyna Kronenberger
– Dh Natalia Kołodziej – Mirek
Odznaką Honorową „Zasłużony dla Pożarnictwa Ziemi Sądeckiej”
– Dh Marian Saczka
– Dh Jan Dobosz
– Dh Zdzisław Kloze
– Dh Leon Lisowski
– Dh Jan Mąka
– Dh Stanisław Kurtek
– Dh Mieczysław Cabak
Złotą Odznaką MDP
– Dh Wojciech Mąka
– Dh Tomasz Matyjewicz
– Dh Piotr Cieśla
Srebrną Odznaką MDP
– Dh Amelia Mąka
– Dh Karolina Mirek
– Dh Celina Mirek
-Dh Jacek Ciesielka
– Dh Sebastian Ciesielka
– Dh Adam Górka
– Dh Patryk Kiernozek
Brązową Odznaką MDP
– Dh Magdalena Żarnowska
– Dh Karina Dąbek
– Dh Patrycja Matyjewicz
– Dh Filip Mąka
– Dh Michał Rogóż
– Dh Hubert Matyjewicz
Odznaką „Złote Jabłko Sądeckie”
– Dh Wojciech Mąka
Odznaką „Srebrne Jabłko Sądeckie”
– Pani Wójt Marta Słaby
– Dh Tomasz Lach
– Dh Anna Fiut
– Dh Joanna Sołtys

Jubileusz uświetnił koncert koncert Stowarzyszenia Orkiestra Dęta OSP w Roczynach. Tuż po zakończeniu obchodów 100-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Łabowej doszło do niecodziennego zdarzenia.

– Dowódca uroczystości dh Tomasz Lach z OSP Łabowa podbiegł z bukietem czerwonych róż i pierścionkiem do druhny Kingi Szyszki również z OSP Łabowa, która podczas uroczystości wchodziła w skład pocztu flagowego. Klękając oświadczył się. Świadkami tego wydarzenia byli uczestnicy uroczystości a szczególnie gościcie, którzy schodzili z trybuny honorowej. Oświadczyny zostały przyjęte – relacjonują przedstawiciele Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Nowym Sączu.

100-lecie przeniesione

OSP Łabowa została utworzona w 1920 roku. Wówczas założono organizację strażacką o nazwie „Zaporożec”. Inicjatorem jej powołania był Kazimierz Czerwiński, nauczyciel, ówczesny kierownik szkoły pochodzący z Beńkowej Wiszni, więzień obozu Talerhof w czasie I Wojny Światowej. Od tego czasu minęło 101 lat. ,,Stowarzyszenie dla Sądeckiej Ziemi” otrzymało dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego na realizację filmową dotyczącą działalności OSP Łabowa. Wkrótce film będzie dostępny w sieci.

W ubiegłym roku przypadła setna rocznica działalności jednostki. Z tej okazji OSP Łabowa otrzymała nowy wóz – Volkswagen T6. Pojazd współfinansowało Województwo Małopolskie. W listopadzie ubiegłego roku gratulacje przyjechał złożyć wiceminister środowiska, a zarazem prezes Małopolskiego Wojewódzkiego Zarządu Związku OSP RP, poseł Edward Siarka.

Fot. Oddział Powiatowy ZOSP RP w Nowym Sączu/
st. bryg. zastępca komendanta PSP w Nowym Sączu Paweł Motyka

poseł Jan Duda 

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.