Osiem firm chce budować most w Kurowie. Tanio nie będzie....

W przetargu ogłoszonym przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad dotyczącym budowy nowego mostu w Kurowie złożono osiem ofert. Istniejąca 400-metrowa przeprawa przez Dunajec w ciągu krajowej "siedemdziesiątki piątki" została wybudowana w  1943 r. Ma jedynie 7,5 m, szerokości (z szerokością jezdni 6 m). Jej stan techniczny jest zły.

Oferty otwarto dziś. Najtańszą złożyło konsorcjum, którego liderem jest BANIMEX (189 mln. 096 286,80 zł).  To samo, które buduje most heleński w Nowym Sączu. Najdroższą ofertę  (384 141 164,91 zł) - przygotowała firma POLAQUA. Koszt brutto wyliczony przez pozostałe firmy oscyluje pomiędzy kwotami ponad 196 mln i ponad 232 mln zł. Rozpoczyna się badanie dokumentów.

Wszyscy wykonawcy zadeklarowali, że roboty wraz z uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na użytkowanie zostaną wykonane w terminie nie dłuższym niż 25 miesięcy od daty zawarcia umowy. W ten czas nie będą wliczone okresy zimowe (od 15 grudnia do 15 marca).

Obiekt zaprojektowany został zgodnie z parametrami technicznymi wymaganymi dla drogi klasy GP (główna przyśpieszona). Będzie położony poniżej starego obiektu i dłuższy o 200 m.

Całkowita jego długość wyniesie 602 metry, szer. 17,18 m, natomiast pylony wznosić będą się na ok. 33,5 m od poziomu terenu. W ramach inwestycji na odcinku 2 km zmieniony zostanie przebieg drogi krajowej nr 75: od parkingu w Tęgoborzu do skrzyżowania w Kurowie. Most będzie miał po jednym pasie ruchu w każdym kierunku. Ze względu na jego konstrukcję i lokalizację możliwa będzie dobudowa drugiej jezdni z dodatkowym mostem.

źródło: www.gddkia.gov.pl

 

TRADYCJATEXT

2 comments

  1. qwa 14 Luty, 2019 at 16:52 Odpowiedz

    Budowany i owszem w 43 ale nie tak bardzo dawno odbył się remont generalny .Kosztował pewnie krocie nie mówiąc czasie i o kosztach objazdów . Więc po kiego to było??

  2. Piotr 15 Luty, 2019 at 16:19 Odpowiedz

    Skoro nowy most ma mieć tylko 2 pasy – a w planach dwupasmowa sądeczanka (?) – może zostawić stary (nie rozbierać, konstrukcja zdrowa) i przeznaczyć na rozdzielenie w przyszłości ruchu pomiędzy tymi dwoma mostami, zostawiając „stary” na wjazd do sącza, a nowy (po prawej – dla opuszczających sądecczyznę…?

Wypowiedz się w tej sprawie