Rozmawiał przez telefon przez trzy godziny… W tym czasie oszuści ukradli mu pół miliona złotych

Rozmawiał przez telefon przez trzy godziny… W tym czasie oszuści ukradli mu pół miliona złotych

Stacja Orlen

Mieszkaniec Gorlic chciał w łatwy sposób pomnożyć swoje oszczędności i stał się ofiarą oszustów. Stracił ponad pół miliona złotych inwestując rzekomo w „akcje spółki Orlen”.

51 – letniego mężczyznę skusiła oferta, którą zobaczył w formie reklamy na Facebooku. Postaci znane z TV, zachęcały w tej reklamie do inwestowania w akcje koncernu Orlen. Mężczyzna zeznał funkcjonariuszom Policji, że został oszukany na kwotę 543 tys. zł.

Z jego zeznań wynika, że gdy wyraził zainteresowanie „inwestycją”, skontaktował się z nim mężczyzna, który przedstawił się jako pracownik firmy zajmującej się obsługą inwestorów. Następnie na skrzynkę mailową zgłaszającego przyszedł mail z linkiem. Link miał umożliwić dostęp do konta z którego miały być przelewane zyski z inwestycji. Po kliknięciu pojawiło się okno instalacji aplikacji AnyDesk (służy do zdalnej obsługi pulpitu urządzenia). Doradca z którym mężczyzna rozmawiał przez telefon  polecił aby zalogować się na konto bankowe, wpisać podany w mailu numer konta oraz dane do przelewu, a następnie dołączyć konto do odbiorców zaufanych. W kolejnych krokach oszust instruował aby zmienić jeszcze kilka ustawień w aplikacji bankowej, nie wylogowywać się z systemu bankowego oraz nie wyłączać komputera i telefonu, a także zaakceptować  transakcję, o której został poinformowany przez aplikację.

Rozmowa trwała ponad trzy godziny. Po tym czasie zgłaszający zalogował się na swój rachunek bankowy z innego komputera. Wtedy okazało się, że z jego konta zniknęły wszystkie pieniądze. Zostały przelane w kilkunastu transakcjach na podane wcześniej przez przestępców konto.

Oszustwo „na Orlen” to jedna z najpopularniejszych ostatnio metod wyłudzania pieniędzy od  ludzi chcących pomnożyć swoje oszczędności.

W lipcu 53-letnia mieszkanka Biłgoraja (woj. lubelskie) chciała ulokować pieniądze na giełdzie. Znalazła ogłoszenie zachęcające do kupna „akcji spółki Orlen”. Dalej historia rozegrała się tak samo, jak każda poprzednia tego typu. Kobieta zainstalowała aplikację, która dała oszustom zdalny dostęp do jej urządzenia, a stąd już prosta droga do utraty pieniędzy.

Ostrzeżenie związane z działalnością przestępców działających metodą „na Orlen” pojawiło się między innymi na stronie internetowej spółki:

Orlen ostrzega

Pamiętaj:

– Nie udostępniaj nikomu danych do logowania w banku

– Nie udostępniaj nikomu danych poufnych dotyczących kart płatniczych

– Nie instaluj dodatkowego oprogramowania na komputerze (AnyDESK)

– Zwracaj uwagę na fałszywe aplikacje

– Jeżeli podejrzewasz, że jesteś ofiara oszustwa, skontaktuj się ze swoim bankiem oraz Policją

– Nie daj się skusić szybkim zyskiem

(DSZ)

Uwaga! Oszustwa na Orlen! Koncern ostrzega

Źródło: policja.gov.pl

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

WAŻNE !

Najlepszy kierowca Małopolski 2022. Kto został zwycięzcą?

Play Video about Gmina Stary Sącz

Rozbudowa sieci wodociągowej i kanalizacyjnej na terenie Gminy Stary Sącz

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.