Operacja na otwartym sercu Żegiestowa... Bracia Cechini szukają "chirurgów"

Bracia Cechini  szukają wykonawcy inwestycji, która ma zmienić centrum Żegiestowa - Zdroju z opuszczonego miasteczka w nowoczesny kurort. Zainteresowane firmy mają czas na zgłoszenia do 16 listopada. Chodzi o przebudowę i rozbudowę Domu Zdrojowego.

Budynek przez dwie dekady niszczał z powodu nieuregulowanej sytuacji własnościowej. Sprawa rozstrzygnęła  się dwa lata temu. Obiekt odzyskali spadkobiercy przedwojennych właścicieli i sprzedali go spółce Cechini. Stanisław Cechini nie ukrywał wówczas, że Dom Zdrojowy to dla niego wyzwanie, które ma ukoronować dzieło jego życia: wskrzeszenie uzdrowiska, które umarło.

TLENOTERAPIA

Spółka Cechini wywalczyła na „operację na otwartym sercu” Żegiestowa  ponad 2 miliony zł. unijnego dofinansowania.

„Efektem prac będzie oddanie do użytku niewykorzystywanego obecnie budynku, w którym będą realizowane zabiegi lecznictwa uzdrowiskowego (kąpiele, masaże, krioterapia…) Istniejący kompleks ma być powiększony o skrzydło o pow. użytkowej ok. 3,5 tys. m2. Projekt inwestycji wykonało biuro F-11. Prace powinny zostać zakończone do 31 października 2018 r.” – czytamy w ogłoszeniu dotyczącym poszukiwań wykonawcy.

W centrum uzdrowiska trzeba zainwestować na początek przynajmniej kilkanaście milionów złotych. Dotacja jaką przyznano na fragment  przedsięwzięcia stanowi kroplę w morzu, ale bracia Cechini zawzięli się, aby zrealizować swój plan.

Stawka jest bezcenna: w Dolinę Popradu przyjadą znów kuracjusze, dla miejscowych ludzi powstaną setki miejsc pracy.


Dom Zdrojowy w Żegiestowie powstał w latach 1927-1929 . według projektu prof. Adolfa Szyszko-Bohusza. W 1947 r.  upaństwowiono go i przekazano w administrację spółce skarbu państwa zarządzającej bazą uzdrowiskową w Krynicy. Spadkobiercy przedwojennych właścicieli odzyskali majątek i wystawili go na sprzedaż.  W ten sposób trafił w ręce milionerów z Muszyny – braci Cechini.

Projekt „Uzdrowisko Żegiestów-Zdrój” braci Stanisława i Józefa Cechini nie kończy się jednak na Domu Zdrojowym, który ma spełniać funkcje  szpitala uzdrowiskowego, z częścią zabiegową i medical&SPA oraz częścią hotelową. Integralną częścią przedsięwzięcia jest budowa w uzdrowisku domów seniora, obiektów noclegowych, gastronomicznych, konferencyjnych, centrum informacji turystycznej z kinem zdrojowym oraz galerii handlowej przy domu zdrojowym.

fot. Iwona Kamieńska; ilustracje inwestora

 

BrowarSylwester2

4 comments

 1. roman 30 Maj, 2018 at 11:50 Odpowiedz

  Mieszkałem w Żegiestowie w maju 2018 roku i po tym co tam widziałem to serce się kroi, nie dosyć że dom zdrojowy nie jest remontowany ale i pozostałe obiekty, które zaczęto remontować nie są ukończone i z tego co widać długo nie będą.
  Jak na razie to opowieści o ładnym uzdrowisku można włożyć do lamusa.
  Aż płakać się chce do jakiego stanu doprowadzone są obiekty w Żegiestowie Zdroju.
  Dlaczego w mediach nie ma informacji o dalszych planach Panów Cechini, i jak się mają wydatkowane dotacje do stanu faktycznego.

 2. M 13 Sierpień, 2018 at 08:54 Odpowiedz

  Byłam ostatnio przejazdem w Żegiestowie.. Wygląda to źle i strasznie, prace w Sanatorium stanęły albo w ogóle się nie rozpoczęły. Budynki przy drodze wciąż w trakcie remontu bez okien. Są tu jacyś okoliczni mieszkańcy którzy wiedzą co się dzieje z tą inwestycją?
  Miasto widmo

 3. ewa 20 Sierpień, 2018 at 09:03 Odpowiedz

  Byłam tam w tym tygodniu, żałuję że wcześniej nie poczytałam powyższych opinii chociaż nie wiem czy którakowwiek byłaby mnie w stanie przygotować na widoki jakie tam zastałam. Mój ukochamy Żegiestów z lat dziecinnych i młodzieńczych jest w stanie głebokiej agonnii jeśli nie jest już trupem nie jest ofertą sam w sobie bo jeśli nawet ktoś szuka „krainy łagodności” bez tłumów turystów to moje ukochane miejsce na ziemi po prostu odstrasza jedyny promyczek nadzeii to odremontowany kościółek i pasaż spacerowy prowadzący do niego. Ja rozumiem przerwane inwestycje „przekierowanie” środków na inne bardziej dochodowe. Ale nic kompletnie nic nie tłumaczy właściciela większości wykupionych obiektów ze stanu w jakim są pozostawione, raczej porzucone na pastwę złomiarzy, ptactwa warunków atmosferycznych i wszelkich innych klęsk i plag.Wszechobecny bałagan i syf. Skrajna nieodpowiedzialność za ludzi i miejsce w połączeniu ze skrajną niegospodarnością „gospodarza” (przepraszam za nadużycie określenia) sprawia że nie miałam ochoty gościć w żadnym z jego – prosperujących w tej czy w sąsiednich miejscowościach -domów. Tabliczki które informują kto jest włascicielem straszą na kazdej z ruin. „gratuluję” trzeba wielu lat pracy i wielu nieodpowiedzialnych decyzji żeby zabić serce tego miejsca. Ciekawostką jest że nawet strumienie unijnych dotacji nie dały radę, ale jak to w górach każdy strumień swoją dróżkę ma. Wstyd i Hańba

 4. Renta 26 Styczeń, 2019 at 10:22 Odpowiedz

  Identyczna sprawa jest w Muszynie budynki TRUMNY .Pytam gdzie jest Burmistrz . Jakim prawem dzieją się takie rzeczy w gminie . To nie Bangladesz. Każdy inwestor musi płacić podatek od nieruchomości .
  Kupowanie obiektów za grosze lekki retusz i próba sprzedaży za miliony .Plus zwolnienia podatkowe powodują że gminy są zasiane trupami budowlanymi .Od 100 lat to jest żelazna zasada na zachodzie .Kupiłeś obiekt komercyjny płacisz pełny podatek od nieruchomosci komercyjnej . Pisanie bzdur o Zegiestowie czy metalowcu że inwestor nie ma pieniędzy bo nie ma projektów unijnych .Jest śmieszne .Niech inwestor kupi samochód i wlewa paliwa . Zobaczymy czy pojedzie .

Wypowiedz się w tej sprawie

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w Polityce prywatności oraz regulaminem, dostępnymi na stronie internetowej.