Operacja na otwartym sercu Żegiestowa… Bracia Cechini szukają “chirurgów”

Bracia Cechini  szukają wykonawcy inwestycji, która ma zmienić centrum Żegiestowa – Zdroju z opuszczonego miasteczka w nowoczesny kurort. Zainteresowane firmy mają czas na zgłoszenia do 16 listopada. Chodzi o przebudowę i rozbudowę Domu Zdrojowego.

Budynek przez dwie dekady niszczał z powodu nieuregulowanej sytuacji własnościowej. Sprawa rozstrzygnęła  się dwa lata temu. Obiekt odzyskali spadkobiercy przedwojennych właścicieli i sprzedali go spółce Cechini. Stanisław Cechini nie ukrywał wówczas, że Dom Zdrojowy to dla niego wyzwanie, które ma ukoronować dzieło jego życia: wskrzeszenie uzdrowiska, które umarło.

Spółka Cechini wywalczyła na „operację na otwartym sercu” Żegiestowa  ponad 2 miliony zł. unijnego dofinansowania.

„Efektem prac będzie oddanie do użytku niewykorzystywanego obecnie budynku, w którym będą realizowane zabiegi lecznictwa uzdrowiskowego (kąpiele, masaże, krioterapia…) Istniejący kompleks ma być powiększony o skrzydło o pow. użytkowej ok. 3,5 tys. m2. Projekt inwestycji wykonało biuro F-11. Prace powinny zostać zakończone do 31 października 2018 r.” – czytamy w ogłoszeniu dotyczącym poszukiwań wykonawcy.

W centrum uzdrowiska trzeba zainwestować na początek przynajmniej kilkanaście milionów złotych. Dotacja jaką przyznano na fragment  przedsięwzięcia stanowi kroplę w morzu, ale bracia Cechini zawzięli się, aby zrealizować swój plan.

Stawka jest bezcenna: w Dolinę Popradu przyjadą znów kuracjusze, dla miejscowych ludzi powstaną setki miejsc pracy.


Dom Zdrojowy w Żegiestowie powstał w latach 1927-1929 . według projektu prof. Adolfa Szyszko-Bohusza. W 1947 r.  upaństwowiono go i przekazano w administrację spółce skarbu państwa zarządzającej bazą uzdrowiskową w Krynicy. Spadkobiercy przedwojennych właścicieli odzyskali majątek i wystawili go na sprzedaż.  W ten sposób trafił w ręce milionerów z Muszyny – braci Cechini.

Projekt „Uzdrowisko Żegiestów-Zdrój” braci Stanisława i Józefa Cechini nie kończy się jednak na Domu Zdrojowym, który ma spełniać funkcje  szpitala uzdrowiskowego, z częścią zabiegową i medical&SPA oraz częścią hotelową. Integralną częścią przedsięwzięcia jest budowa w uzdrowisku domów seniora, obiektów noclegowych, gastronomicznych, konferencyjnych, centrum informacji turystycznej z kinem zdrojowym oraz galerii handlowej przy domu zdrojowym.

fot. Iwona Kamieńska; ilustracje inwestora

 

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.