Odszedł “Sarat”. Żołnierz Niezłomny i główny geodeta Nowego Sącza

Zbigniew Obtułowicz

W poniedziałek, 27. grudnia zmarł major Zbigniew Obtułowicz (ur. 2.01.1929r.)  pseudonim „Sarat”, żołnierz Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej, weteran walki o niepodległość. Był ściśle związany swoją działalnością konspiracyjną z oddziałem „Żandarmeria” oraz z księdzem Władysławem Gurgaczem (1914-1949), kapelanem oddziału partyzanckiego Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej, działającej na Sądecczyźnie w latach 1947-1949.

Za działalność w Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej “Sarat” został skazany w 1949 r. na 8 lat więzienia. Był więźniem między innymi Montelupich, Wronek, Raciborza. Część wyroku odpracowywał w kopalni Milowice. Gdy wyszedł na wolność – jak wspominał … “sztuką było to wszystko przeżyć”.

Po odbyciu wyroku wyjechał do Krakowa i studiował geodezję. Po uzyskaniu dyplomu pracował w krakowskim Geoprojekcie. Wrócił do Nowego Sącza w 1959 roku, ściągnięty przez ówczesnego prezydenta miasta Janusza Pieczkowskiego. Do emerytury pracował w Urzędzie Miasta Nowego Sącza jako Naczelnik Wydziału Geodezji oraz Geodeta Miasta Nowego Sącza. Większość dużych osiedli np. Milenium, Barskie i ważniejsze obiekty w mieście – między innymi stadion Sandecji, powstały przy jego dużym wkładzie inżynierskim.

Ostatnie swoje lata poświęcił na kultywowanie pamięci poległych kolegów. Długie lata pełnił funkcję Prezesa Zarządu Związku Armii Krajowej – Oddział Nowy Sącz. W roku 1999 wraz z Henrykiem Ferencem, drugim ocalałym żołnierzem PPAN, postawili w lesie na Hali Łabowskiej obelisk ku czci swojego kapelana ks. Władysława Gurgacza i poległych kolegów. Tam też począwszy od roku 1998, we wrześniu odbywają się uroczystości poświęcone żołnierzom wyklętym, w których uczestniczył zawsze, kiedy tylko dopisywało zdrowie.

Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz wieloma innymi odznaczeniami państwowymi i branżowymi.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 30. grudnia  o godz. 10.30 na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Rejtana  w Nowym Sączu. Różaniec w intencji zmarłego będzie odmawiany w kaplicy cmentarnej o godz. 10.

 Ks. Gurgacz dla nas jest świętym – mjr. Zbigniew Obtułowicz z PPAN

Czytaj też:

Ponad 600 tysięcy dla sześcioraczków z Tylmanowej

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.