Ocean ludzi w Marszu dla Życia i Rodziny [filmy, zdjęcia]

Tłum biorący udział w diecezjalnym Marszu dla Życia i Rodziny w Nowym Sączu zdawał się nie mieć końca. Nie wiemy, ile osób uczestniczyło w pochodzie przemierzającym ulice miasta, jednak z pewnością liczbę tę należy podawać w tysiącach. Nie zabrakło dorosłych, młodzieży, dzieci i sędziwych starców, a także modlitewnego skupienia i śpiewanych wspólnie pieśni.

Marsz dla Życia i Rodziny przemierza ulice Nowego Sącza..

Opublikowany przez Dobry Tygodnik Sądecki Niedziela, 6 października 2019

- Jak sama nazwa wskazuje, jest to marsz dla życia i rodziny, czyli manifestacja naszej wiary. W taki sposób możemy pokazać jak wierzymy w Boga, wierzymy Bogu i kochamy Boga. Panuje tu atmosfera skupienia, modlitwy, w związku z powagą sytuacji jaka panuje w naszym kraju. Podchodzimy jednak z szacunkiem do wszystkich wokół siebie, do wszystkich ludzi - mówiła Alina Faron z Kamienicy, która przyjechała na uroczystość ze swymi koleżankami z Koła Gospodyń Wiejskich.

ks

Pan Wojtek z Nowego Sącza pojawił się na Marszu z córeczką. Gdyby nie to, że jego żona rozchorowała się i została z młodszym dzieckiem w domu, przybyłby z całą rodziną. - Myślę, że te wartości, które są tutaj popierane, są w naszym społeczeństwie jak najbardziej ważne. Trzeba je kultywować, pokazywać i chciałem je przekazać też młodszemu pokoleniu. Myślę, że to jest dobre w dzisiejszych czasach.

W tłumie można było dostrzec osoby, które zjechały z całej diecezji, ale także sporo księży i sióstr zakonnych. Pojawili się także prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel, czy przewodnicząca Rady Miasta, Iwona Mularczyk.

Maszerujący otrzymali niebieskie balony ufundowane przez posła Jana Dudę. Większość uczestników miała też w dłoniach różańce, a nad głowami pojawiły się transparenty z takimi hasłami jak ,,Rodzina Bogiem silna staje się siłą człowieka i całego narodu", czy ,,Bronimy życia". Z przodu pochodu niesiona była figura Matki Bożej.

- Uważam, że to bardzo ważne i cenne, że ludzie znajdują czas i doceniają wartość życia. Nie wyobrażam sobie, żeby nie kochać życia poczętego - mówiła siostra Maria Noemi z nowosądeckiego Białego Klasztoru. - Jestem wzruszona, że pojawili się i dorośli i młodzież i nie krępuje ich modlitwa, doceniają ją. To jest piękne.

Niedzielną uroczystość rozpoczęła msza święta w Bazylice Świętem Małgorzaty odprawiona o godzinie 14:00 pod przewodnictwem biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża. Następnie pochód ruszył  przez rynek, ulicę Jagiellońską, Długosza, Aleje Wolności, Batorego i ulicę Królowej Jadwigi, aż do Sanktuarium św. Rity.

Opublikowany przez Dobry Tygodnik Sądecki Niedziela, 6 października 2019

Tam odbył się festyn rodzinny. Na uczestników Marszu czekał ciepły posiłek oraz występy artystyczne w wykonaniu ,,Promyczków dobra", ,,Chwalców Pana" oraz ,,Sądeczoków".

Opublikowany przez Dobry Tygodnik Sądecki Niedziela, 6 października 2019

Warto wspomnieć, że nieco wcześniej tego samego dnia ulicami Nowego Sącza przeszedł pierwszy Marsz Równości, o czym pisaliśmy TUTAJ.

- Marsz dla Życia i Rodziny jest organizowany w diecezji tarnowskiej od 11 lat i co roku odbywa się w innym miejscu diecezji. Biorą w nim udział tysiące wiernych - informuje ks. Ryszard St. Nowak, Rzecznik Biskupa Tarnowskiego. - Wybór Nowego Sącza na miejsce organizacji tegorocznego marszu nie miał związku z jakimikolwiek innymi planowanymi w tym czasie wydarzeniami. Decyzja w tej sprawie zapadła już dawno.

Katolicki marsz był połączony z procesją różańcową, która tradycyjnie odbywa się w Nowym Sączu w pierwszą niedzielę października. Biskup Tarnowski Andrzej Jeż przewodniczył mszy św., która rozpoczęła wydarzenie, ale także wziął udział w pochodzie.

Wcześniej Biskup wystosował do wszystkich parafii komunikat, w którym pisał między innymi: ,,Serdecznie zapraszam Was, aby poprzez swój liczny udział w tym Marszu dać wyraz wierności prawdziwemu obrazowi małżeństwa i rodziny, zgodnemu z Bożym zamysłem. Niech będzie to radosna afirmacja wartości ludzkiego życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci oraz piękna wspólnoty rodzinnej, w której swoje właściwe miejsce zajmuje Jezus Chrystus".

 

 

WIŚNIAMAŁALIP

2 comments

 1. Antoni 7 Październik, 2019 at 11:46 Odpowiedz

  oglądałem te dwie galerie fotografii z marszu równości i tego kościelnego
  nasuwa mi się pytanie kto tak naprawdę zawłaszcza to miasto?
  ta garstka która chce równego traktowania (cokolwiek by to nie było) czy ten niestety wiec polityczny
  prowadzony przez panów w sukienkach…
  świadczyć o tym może oficjalne logo Województwa Małopolskiego, które wybrał i używa Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego czyli organ administracji państwowej!
  Logo jest na banerze otwierającym przemarsz więc nie przypadkiem. Też jestem wierzący ale myślący a mówienie że kościół i rodzina są zagrożone to już mocna przesada
  kościół robi co może aby odwrócić uwagę od skandali pedofilskich i ukrywania ich przez biskupów
  a rodziny zagrożone są przede wszystkim pijaństwem, przemocą i brakiem zainteresowania dziećmi
  i ich wychowaniem
  niestety dwulicowość i tendencja do dzielenia na My i ONI jest wpisana polską wiarę
  pamiętajmy, że skłóconymi i podzielonymi ludźmi najłatwiej się steruje i manipuluje
  pozdrawiam jednocześnie wszystkich, którzy tam byli z potrzeby serca i głębokiej wiary (w cokolwiek)

Wypowiedz się w tej sprawie