Obchody Niedzieli Palmowej w Sądeckim Parku Etnograficznym

Obchody Niedzieli Palmowej w Sądeckim Parku Etnograficznym

10 kwietnia, w Niedzielę Palmową w kościele pw. św. Piotra i Pawła w Sądeckim Parku Etnograficznym odbyła się uroczysta msza święta z poświęceniem tradycyjnie wykonanych palm. Była także procesja z figurą Chrystusa na osiołku. Procesję poprowadził Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Lachy”.
Jezusek Palmowy zwany jest także Dębowym lub Lipowym. Zwyczaj obwożenia go dookoła świątyni to nawiązanie do uroczystych XVII- i XVIII-wiecznych procesji; przywędrował na ziemie polskie prawdopodobnie z Niemiec, gdzie był dość powszechny.
W XVII i XVIII w. procesje te były bardzo okazałe. W Krakowie wózek z figurką Jezusa ciągnęli zwyczajowo rajcy miejscy i znani krakowscy mieszczanie. Tłumy ubrane odświętnie, zebrane na drodze między kościołami, rzucały pod koła wózka kwiaty i wierzbowe gałązki, wołając: „Hosanna synowi Dawidowemu”, „Błogosławiony, który idzie w imię Pańskie dla ludzkiego zbawienia”.
Obrzęd ten z czasem zmienił się w hałaśliwą, nieprzyzwoitą zabawę, dlatego biskupi krakowscy w 1780 r. wydali zakaz wożenia figurki w świątyniach, a później całkiem zabroniono procesji z Jezusem Palmowym. Obyczaj ten wkrótce zaginął. Po II wojnie światowej obchody Jezuska Palmowego przywrócone zostały w Tokarni koło Myślenic.
Fot. Piotr Droździk
Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY
Play Video about Ewa Novel

Finał Szansy na sukces tuż, tuż. Co jeszcze przed Ewą na parę godzin przed jej wystąpieniem ?

Play Video about Ewa Novel w Szansie na sukces

Ostatnie przygotowania Ewy do finału Szansy na sukces. Zobacz co tam się działo…  Dostępne tylko u nas 😉 

Play Video about Jubiler Sezam Nowy Sącz

Jubiler Sezam – majówka rabatów

Temat dnia

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.