O innowacjach, ale tym razem społecznych!

O innowacjach, ale tym razem społecznych!

Krakowski Park Technologiczny wspólnie z Klastrem LifeScience Kraków stworzył wyjątkowe wydarzenie, które stało się obszarem współpracy studentów, seniorów, ludzi biznesu, administracji i uczelni, czyli stosując nomenklaturę naukową, połączył aktorów tak zwanej poczwórnej helisy (ang. quadruple helix). AHAthon oraz konferencja LifeScience Open Space, o których tutaj mowa, została zorganizowana w siedzibie KPT w dniach 29.11–1.12.2023 r. W piątek poznaliśmy laureatów trwającego dwa dni wydarzenia. Bardzo dobre pomysły, świetne prezentacje oraz doskonała współpraca uczestników uwiodły jury i wpłynęły na ostatecznie przyznane nagrody.

AHAthon, czyli hackathon bez programowania

Krakowski Park Technologiczny dotychczas kojarzony z innowacjami, ale tymi technologicznymi, wszedł w nowy obszar. Obszar innowacji społecznych.

Cieszymy się, że Krakowski Park Technologiczny stał się po raz kolejny łącznikiem i animatorem współpracy bardzo różnych środowisk, w niezwykle wyjątkowej tematyce innowacji społecznych. Z pewnością nie jest to dla nas łatwe zadanie, ale wierzymy, że jest to dobry kierunek. ​

Natalia Bursiewicz, wiceprezeska zarządu KPT

Korzystając z doświadczeń organizacji wielu hackathonów, czyli wydarzeń dla twórców czy programistów udało się połączyć tę koncepcję z możliwością pracy nad innowacjami społecznymi. AHA, bo to główna zmiana w tradycyjnym rozumieniu hackathonu to skrót od angielskich słów Active Heathly Ageing, czyli zdrowe starzenie się. Podczas dwóch dni pracy zespoły składające się zarówno z osób młodych, jak i seniorów pracowały nad innowacjami społecznymi rozwiązującymi realne problemy. Większość uczestników wydarzenia skupiła się na problemach z komunikacją – czy to dotyczącą ograniczeń w dotarciu do informacji (kulturalnych, sportowych, lokalnych) czy związaną z ograniczeniem transportowym. Jeden z zespołów podkreślał potrzebę praktyki wdzięczności, która ma wpływ na wzrost poczucia dobrostanu.

Wszystkie prezentacje były na bardzo wysokim poziomie i uwiodły nas swoim poziomem i pomysłami. Dlatego wybraliśmy jedną grupę jako laureata, a reszta zespołów dostała równorzędne nagrody.

Komentuje Monika Machowska, członkini jury ze strony KPT.

To również dzięki zaangażowaniu w projekt międzynarodowy i świetnie zbudowane partnerstwo w ramach projektu INTEGER mogły wydarzyć się tak ciekawe rzeczy. Drugim partnerem po stronie polskiej jest Centrum Ewaluacji i Analiz Polityk Publicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Konferencja zdrowych nawyków

AHAthon stał się również częścią większego wydarzenia organizowanego w stolicy Małopolski od kilku dobrych lat, a mianowicie Life Science Open Space. W sesji Lifestyle, której gospodarzem był Krakowski Park Technologiczny mogliśmy usłyszeć wiele inspirujących wystąpień, zaczynając od hodowania roślin w przystosowanych do tego domowych szafach, przez problemy osób pracujących w sposób zmianowy, po kwestie problemu chorób wenerycznych. Podczas panelu „Siła nawyku najlepszą receptą na zdrowe życie” uczestnicy poznali historie ludzi sportu i medycyny oraz ich podejście do budowania zdrowego i szczęśliwego życia. Szeroka gama wystąpień i prelekcji dowodzi jedynie tego, jak ważna dla naszego stylu życia stała się integracja wielu obszarów działań i różnych środowisk.

Zdajemy sobie sprawę, że zdrowie jest wartością nadrzędną, która warunkuje nie tylko długość, ale przede wszystkim jakość naszego życia. Pomocne są w tym zakresie zdrowe nawyki. Powtarzane regularnie przez dłuższy czas mają realne przełożenie na samopoczucie, kontakty społeczne i również pracę. Dlatego też cieszy tak liczny udział w wydarzeniu pracowników KPT. Poprzez edukację, uświadamianie wyzwań i problemów, a także pokazywanie dobrych wzorców i innowacyjnych rozwiązań w temacie prozdrowotnego stylu życia firma sytuuje pracownika i jego potrzeby w centrum zainteresowania. Zdrowie to nie tylko brak choroby. To przede wszystkim psychiczny, fizyczny i społeczny dobrostan. Stąd w trakcie wydarzenia poruszaliśmy kwestię aktywności fizycznej, profilaktyki, zdrowego odżywiania, snu, relaksacji, jak i nowych technologii czy aplikacji pomocnych w budowaniu zdrowych nawyków.

Natalia Bursiewicz, wiceprezeska zarządu KPT

To trzydniowe wydarzenie, gromadzące ponad 200 uczestników, udowodniło po raz kolejny jak istotna jest współpraca, nie tylko przy organizacji wydarzeń, ale również tworzeniu platformy czy miejsca spotkań dla ludzi, dla których takie spotkanie w normalnych okolicznościach jest często niemożliwe. Dzięki konferencji i AHAthonowi Krakowski Park Technologiczny we współpracy z Fundacją Klaster LifeScience Kraków pokazał, że taka koncepcja ma sens.

Barbara Wityńska – Media Relations Krakow Technology Park

Reklama