O czym należy pamiętać planując zakup wyciągarki elektrycznej?

O czym należy pamiętać planując zakup wyciągarki elektrycznej?

zakup wyciągarki elektrycznej

Każdy z nas zapewne marzył o dalekich podróżach, jednak aby dostać się do celu, czasami trzeba zapuścić się w mniej uczęszczane miejsca. To może skończyć się kłopotem – autem zakopanym w piachu czy błocie. Jeśli trudne warunki sprawią, że samochód nie jest w stanie się wydostać, na pomoc przychodzi wyciągarka. To przydatne narzędzie pozwoli na uniknięcie problemów na trasie. Jak ją wybrać i czym się kierować przy zakupie?

Jakie ma być zastosowanie wyciągarki?

Przy problemach z autem na drodze, w halach magazynowych, przy pracach budowlanych, a nawet ogrodowych – wyciągarki elektryczne znajdują wiele zastosowań w otoczeniu. Zakup takiego narzędzia powinien być więc przemyślany, aby mogło ono służyć przez długi czas. W jaki sposób wybrać, żeby nie żałować? Na początek – dobrze się zastanowić nad zastosowaniem i parametrami.

O ile wyciągarka potrafi być wielofunkcyjna i sprawdzi się w różnych warunkach, zapewne zostaje zakupiona z myślą o konkretnym celu – być może musi być w stanie wyciągnąć samochód terenowy z grząskiego podłoża lub ma znaleźć się na budowie, unosząc niebezpieczne materiały.
Mając w głowie przeznaczenie narzędzia, łatwiej jest dostosować odpowiednie parametry: rekomendowaną moc, uciąg czy dodatkową ochronę przed pyłem i wodą.
Dzięki rozsądnemu wyborowi unikniemy frustracji, gdy urządzenie nie spełni wymogów (na przykład, gdy wyciągarka nie da rady z wyciągnięciem auta terenowego z problematycznego podłoża).

Na jakie parametry należy zwrócić uwagę przy wyborze wyciągarki elektrycznej?

Mając pomysł, do czego wyciągarka elektryczna może się przydać, z łatwością przechodzi się do następnego kroku. Przed dokonaniem zakupu warto dokładnie przyjrzeć się wartościom parametrów takich jak udźwig, moc, zakres podnoszenia czy zabezpieczenia.

zakup wyciągarki elektrycznej
wyciągarki

Szybsza i bardziej efektywna praca jest uzależniona od mocy urządzenia. Im moc jest większa, tym szybciej można używać wyciągarki. Narzędzia mają szeroki zakres – od 200 do nawet 1200 watów.  Średnia wartość z tego przedziału jest w stanie zapewnić większą wydajność.
Udźwig informuje o tym, ile maszyna zdoła unieść. Jego wartości różnią się, w zależności od tego, czy kupujemy wyciągarkę elektryczną bez bloczka (wtedy udźwig ma wartość od 100 do 200 kilogramów) czy z bloczkiem (200 – 400 kilogramów).
Długość liny odpowiada za zakres podnoszenia. Każdy producent podaje maksymalne obciążenie na danej wysokości, najczęściej jednak spotyka się zakres w granicy 12-14 metrów.
Bezpieczeństwo przy pracy to bardzo ważny aspekt i nie należy go ignorować. Z tego powodu konieczne jest zainteresowanie się zabezpieczeniami wyciągarki elektrycznej. Powinna ona mieć europejski certyfikat CE, odpowiednią blokadę i wytrzymały łańcuch, linę stalową lub syntetyczną, który łatwo się nie przerwą.

Jak dbać o wyciągarkę?

Jeśli zdecydujemy się na zakup, warto podjąć kroki, które sprawią, że urządzenie będzie służyć nam przez lata. Sprzęt powinien być delikatnie czyszczony z brudu i dokładnie suszony, aby ograniczyć korozję. Co jakiś czas należy rozprostowywać linę wyciągarki, gdy nie jest ona używana. Dzięki temu nie będzie mowy o „zastaniu się” sprzętu.
Istnieje jednak wiele innych czynników, które trzeba mieć na uwadze. Co można zrobić, aby zakonserwować wyciągarkę i sprawić, aby była zadbana? Wystarczy sięgnąć po artykuł  Wyciągarka elektryczna – 3 porady, jak należy ją serwisować„.

Wyciągarka elektryczna ma wiele zastosowań, nie tylko podczas jazdy samochodem. Dzięki dobraniu odpowiednich parametrów może ona w pełni wykonywać przeznaczone jej zadanie, a odpowiednia konserwacja zapewni użytkowanie na długi czas.

Artykuł partnera

Przeczytaj również: Sprawdzony zegarek męski – na jakie marki warto zwrócić uwagę?

 

Reklama