Nowy Sącz. Zrabowali 10 altan i domków letniskowych. Ukradli nawet elementy monitoringu i alarmu

Nowy Sącz. Zrabowali 10 altan i domków letniskowych. Ukradli nawet elementy monitoringu i alarmu

W ostatnim czasie w Nowym Sączu doszło do splądrowania 10 altan, które znajdują się na ogrodach działkowych zlokalizowanych na osiedlu Nawojowska i Wólki. Zginęły wartościowe przedmioty, głównie elektronarzędzia, sprzęt ogrodniczy, a także elementy systemu alarmowego i monitoringu. Straty liczone są od kilkuset do kilku tysięcy złotych. 

W kilku przypadkach złodzieje niczego nie ukradli, ale nie odmówili sobie uszkodzenia okien i drzwi. Zimą często altany i domy letniskowe pozostają całkowicie bez opieki. Ich właściciele pozostawiają w obiektach wartościowe przedmioty, co przyciąga przestępców.

,,Kilkumiesięczny okres sezonowej przerwy dla właścicieli działek, niestety nie jest „martwym” sezonem dla wandali i amatorów cudzej własności, którzy wykorzystują wielotygodniową nieobecność gospodarzy na posesjach. Właśnie wtedy na terenach ogrodów działkowych najczęściej dochodzi do włamań, kradzieży oraz niszczenia mienia” – informuje Aneta Izworska z Zespołu ds. Komunikacji Społecznej Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu.

Polica przestrzega 

Policja radzi, by właściciele altan na czas trwania zimy, gdy rzadziej zaglądają na działkę, dokładnie zabezpieczyli obiekty, sprawdzili stan zamków i rozważyli zamontowanie dodatkowych  zabezpieczeń technicznych.

Poza tym, nie powinni pozostawiać w budynkach wartościowych przedmiotów, drogiego sprzętu ogrodniczego czy sprzętu RTV i AGD.

,,Jeżeli już takie przedmioty muszą zostać na działce, wskazane jest, by zanotować sobie typy posiadanych urządzeń, ich cechy charakterystyczne oraz numery fabryczne. Te przedmioty, które nie posiadają numerów należy oznaczyć np. inicjałami czy innymi znakami, dzięki którym w przypadku kradzieży łatwiej będzie je można rozpoznać i ustalić czyją są własnością” – zwraca uwagę Aneta Izworska z KMP w Nowym Sączu.

Ważne jest również, aby odwiedzać oraz sprawdzać altanki na działkach i zwracać jednocześnie uwagę na działki sąsiadów, a szczególnie na osoby nieznajome przebywające na terenie ogrodu działkowego. Jeżeli doszło do włamania, należy jak najszybciej powiadomić o tym Policję, a w altanie niczego nie dotykać, by nie zatrzeć pozostawionych przez złodziei śladów.

Fot. KMP Nowy Sącz

Share on twitter
Share on facebook