Nowy Sącz: znamy listę projektów tegorocznego Budżetu Obywatelskiego

Nowy Sącz: znamy listę projektów tegorocznego Budżetu Obywatelskiego

W tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego Nowego Sącza mieszkańcy zgłosili 31 projektów, z czego aż 20 drogą internetową. Osiem z nich to wnioski o charakterze miejskim, zaś 23 to wnioski dzielnicowe. Od 30 września do 7 października będziemy mogli oddać głos na dwa wybrane projekty –  drogą elektroniczną. Pula tegorocznego Budżetu Obywatelskiego to 400 tys. zł.

Zanim projekty trafiły na listę do głosowania, musiały przejść proces weryfikacji – mówi Jerzy Gwiżdż, zastępca prezydenta miasta. – Ogółem wpłynęło 31 wniosków, z czego komisja pozytywnie zweryfikowała 22 wnioski. Trzy wnioski wycofano.

Odrzucone wnioski nie spełniały wymagań formalnych, co oznacza, że były zgłaszane przez osoby spoza Nowego Sącza, ich wartość przekraczała pulę planowanych 400 tys. zł, albo dotyczyły obszarów znajdujących się poza terenem miasta. Zdarzało się również, że sami mieszkańcy wycofywali złożone wcześniej wnioski.

Jak zauważa Jerzy Gwiżdż, ciekawie zapowiadają się projekty o charakterze ogólnomiejskim.

Mamy na przykład pomysł zorganizowania jarmarków przedświątecznych na wzór krakowski, koncertu z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, turnieju piłkarskiego dla młodzieży czy koncertu muzyki disco polo.

Pojawiły się projekty budowy kolejnych placów zabaw.

Jesteśmy chyba rekordzistą Polski, a może nawet i Europy jeśli chodzi o place zabaw – mówi Jerzy Gwiżdż. – Skoro nasze miasto, liczące 85 tys. mieszkańców dysponuje około 40 placami zabaw, to chyba tego typu wnioski raczej mijają się z celem. Ale na tym polega demokracja…

W tym roku, głosować będzie można od 30 września do 7 października. Tylko drogą internetową. Jak zapowiada Edyta Brongiel, sekretarz miasta, aby ułatwić mieszkańcom elektroniczne głosowanie, Urząd Miasta wydłuży godziny pracy. Zostaną także utworzone specjalne punkty, w których będzie można oddać głos.

Wnioski nie mają przyporządkowanych numerów, a ich kolejność wynika z daty wpływu do Urzędu Miasta.

Lista wniosków znajduje się na stronie www.bo.nowysacz.pl

fot. Tatiana Biela

Share on twitter
Share on facebook