Nowy Sącz na dnie rankingu europejskich miast. Jest fatalnie

Europejska Agencja Środowiska przedstawiła raport z badań jakości powietrza w ponad trzystu europejskich miastach. Wynika z niego, że miastem, w którym jakość powietrza jest najgorsza na kontynencie jest Nowy Sącz (323 pozycja).  Najlepsze powietrze jest w mieście Umea w północnej Szwecji, w Tampere w południowo-zachodniej Finlandii oraz w Funchal na południowym wybrzeżu portugalskiej wyspy Madera.

Z Polskich miast najlepiej wypadły Suwałki i Słupsk – znajdują się mniej więcej w połowie rankingu (176 i 177 miejsce) Niestety szary koniec rankingu zdominowały polskie miasta.

Badania prowadzono w latach 2019-2020. Najgorzej wypadły w nich prócz Nowego Sącza Cremona w północnych Włoszech oraz Slavonski Brod we wschodniej Chorwacji.  Fatalne powietrze jest też w Zgierzu, Piotrkowie Trybunalskim,  Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Toruniu, Warszawie oraz Wrocławiu. Umiarkowane zanieczyszczenie wystąpiło w Białymstoku, Bydgoszczy, Koszalinie, Olsztynie i Słupsku. Jak na polskie warunki to umiarkowane zanieczyszczenie to jednak luksus….

Mimo że jakość powietrza w ciągu ostatnich lat uległa znacznej poprawie, zanieczyszczenie powietrza utrzymuje się na wysokim poziomie w wielu miastach w całej Europie. To narzędzie pozwala mieszkańcom w prosty sposób sprawdzić, jak dane miasto radzi sobie w porównaniu z innymi pod względem czystości powietrza. (…) Będzie to pomocne dla wszystkich w osiągnięciu celów UE dotyczących zerowego poziomu zanieczyszczeń – tłumaczy Hans Bruyninckx na oficjalnej stronie Europejskiej Agencji Środowiska.

Szczegółowe dane z raportu można zobaczyć TUTAJ.

Czytaj też:

Na Jaworzynie Krynickiej powstaje taras widokowy. Wkrótce otwarcie

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.