W Newagu powstanie elektrociepłownia? Trwają konsultacje

W Newagu powstanie elektrociepłownia? Trwają konsultacje

elektrociepłownia, Newag, Zbigniew Jakubas, Nowy Sącz, spalarnia

Trwają spotkania informacyjno-konsultacyjne w sprawie budowy elektrociepłowni w Nowym Sączu. Właściciel Newagu, Zbigniew Jakubas chce wybudować cztery instalacje do odzysku energii z odpadów w Polsce. Jedna mieściłaby się właśnie na terenie przedsiębiorstwa. W założeniu eko-ciepłownie miałyby powstać i zacząć działać w ciągu dwóch lat.

Miliarder chce wybudować instalacje, które będą produkowały ciepło i energię elektryczną po konkurencyjnej cenie na potrzeby miast. Jak zapewniał w rozmowie z dziennikarzami Polskiej Agencji Prasowej, lokalizacje zostały wybrane, a niezbędne badania przeprowadzone.

– Jeśli przejdziemy przez procedurę administracyjną, to w następnych dwóch latach inwestycje zostaną zrealizowane pod klucz – zapewnił Jakubas. Więcej o tym pisaliśmy Tutaj. 

Obecnie trwają spotkania konsultacyjno-informacyjne. Pierwsze z nich odbyły się w listopadzie z władzami Nowego Sącza oraz radnymi. 9 grudnia plany inwestycyjne zostały przedstawione także  Zarządom Osieli: Nawojowska, Kaduk, Gorzków, Zawada, Szujskiego , Przydworcowe, Millenium i Wojska Polskiego.

Jak zapowiadają przedstawiciele Newagu, w ramach działań informacyjno-konsultacyjnych w I kwartale 2022 roku zaplanowano także organizację bezpłatnych wyjazdów studyjnych, podczas których osobiście zobaczyć będzie można jak funkcjonuje jedna z polskich elektrociepłowni produkująca prąd i ciepło z odpadów. W Nowym Sączu otworzone zostaną także punkty informacyjno-konsultacyjne dla mieszkańców miasta.

– Projekt jest na wstępnym etapie analiz formalno-prawnych i środowiskowych. To dla nas także okres konsultacji. Działamy w sposób transparentny. Mamy świadomość, że mieszkańcy mogą mieć pytania, czasami obawy. To zrozumiałe. Stąd potrzeba rzetelnych informacji i merytorycznego dialogu– mówi Łukasz Mikołajczyk, Rzecznik Prasowy Newag S.A.

Jednocześnie przypomina, iż w Białymstoku, Bydgoszczy, Koninie, Krakowie, Szczecinie czy Poznaniu również pojawiały się wątpliwości przed budową tego typu instalacji.

– Z perspektywy czasu okazały się niesłuszne. Elektrociepłownie funkcjonują bez jakichkolwiek uciążliwych zapachów, bez hałasu, produkują energię ograniczając przy tym wykorzystanie konwencjonalnych źródeł oraz zanieczyszczenie powietrza  – dodaje Mikołajczyk.

Instalacja spełniająca tzw. standardy BAT mogłaby powstać na terenie NEWAG i przekształcać rocznie w prąd i ciepło 90 tys. ton odpadów nienadających się do recyklingu, wytwarzanych przez mieszkańców miasta i okolicznych gmin.

– Docelowo dostawy odbywałby się m.in., z wykorzystaniem bocznicy kolejowej. Realizacja projektu rozwiązałaby problem zagospodarowania odpadów w kontekście wypełniającego się składowiska. Tego typu elektrociepłownie nie są obciążone kosztami związanymi z handlem emisjami CO2. Obiekt stanowiłby więc źródło ekologicznej i tańszej energii dla zakładu oraz Nowego Sącza, w tym dla około 80% korzystających obecnie z miejskiej sieci ciepłowniczej. Umożliwiłby także redukcję spalanego węgla nawet o 80%, znacząco ograniczając przy tym emisję dwutlenku węgla – wyjaśnia Mikołajczyk, rzecznik Newagu.

Przedstawiciel spółki przypomina, że rozwój instalacji do odzysku energii w Polsce jest jednym ze  strategicznych założeń dokumentów rządowych związanych z transformacją w kierunku gospodarki niskoemisyjnej i zrównoważonej. Wykorzystywanie na szerszą skalę ciepła z odpadów komunalnych zakłada m.in. projekt „Strategii dla ciepłownictwa do 2030 r. z perspektywą do 2040 r.”

Czytaj także: [Koszt: pół miliarda. Wydajność: 90 tysięcy ton rocznie. Wokół eko-ciepłowni ma powstać park dla sądeczan]

Źródło: Newag/
Graf. Newag 

WYBORY 2024

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama