Nowy Sącz. W bibliotece działa ,,kwiatkodzielnia”. Waluta? Kwiatek za kwiatek

Nowy Sącz. W bibliotece działa ,,kwiatkodzielnia”. Waluta? Kwiatek za kwiatek

W filii Sądeckiej Biblioteki Publicznej im. Józefa Szujskiego znajdującej się na osiedlu Wólki swoją działalność rozpoczęła ,,kwiatkodzielnia”. Do placówki można zatem przyjść nie tylko po książkę, ale również po kwiatek.

Walutą jest roślina. Biorąc ze sobą kwiatek, musisz zostawić w zamian innego. Można oddać lub wymienić się kwiatami, szczepkami, sadzonkami lub pędami do ukorzenienia. Skąd pomysł ,,ukwiecenia” biblioteki?

– Wszystko zaczęło się od tego, że uwielbiam kwiatki, od zawsze gościły w moim domu, są moją pasją – wyznaje dyrektor filii biblioteki na osiedlu Wólki Grażyna Wróblewska-Sobol.

Z jej obserwacji wynika, że w okresie pandemii, kiedy ludzie więcej czasu spędzali w domu, zainteresowanie roślinami wzrosło. W mediach społecznościowych powstały grupy, za pomocą których dochodziło do dzielenia się kwiatkami, czy ich szczepkami.

– Ludzie z różnych stron Polski wymieniali się szczepkami. Westchnęłam wówczas, że szkoda, bo piękny kwiat jest w Gdańsku, a ja mieszkam tutaj. Pomyślałam, że dobrze by było gdyby i u nas można było wymieniać się po sąsiedzku roślinami. Potem trafiłam na artykuł, w którym opisywano, że takie miejsca do wymiany kwiatków powstają, nawet w bibliotekach. I tak oto powstała nasza ,,kwiatkodzielnia” – opowiada miłośniczka kwiatów Grażyna Wróblewska-Sobol.

Co ciekawe, do biblioteki po rośliny przychodzą nie osoby mieszkające w pobliżu biblioteki, czy w centrum miasta, ale na obrzeżach Nowego Sącza. – Są to zazwyczaj członkowie grup z mediów społecznościowych związanych z wymianą kwiatów – tłumaczy szefowa fili na Wólkach.

Biblioteka znajduje się przy ul. Barbackiego 46 w Nowym Sączu. ,,Kwiatkodzielnia” działa w godzinach otwarcia biblioteki: w poniedziałek od godziny 11.00 do 18.00, w środę w godzinach 11.00-15.30 oraz w piątek od 11.00 -18.00. Przerwy techniczne odbywają się od 13.00 do 13.30.

Jak udało nam się dowiedzieć, ,,kwiatkodzielnia” została utworzona także na ul. Kochanowskiego 20, w filii Sądeckiej Biblioteki Publicznej.

Godziny otwarcia filii na os. Kochanowskiego
Poniedziałek 11.00 – 18.00  przerwa techniczna 13.00 – 13.30
Wtorek 10.00 – 18.00  przerwa techniczna 13.00 – 13.30
Środa 11.00 – 15.30  przerwa techniczna 13.00 – 13.30
Czwartek 10.00 – 15.30  przerwa techniczna 13.00 – 13.30
Piątek 11.00 – 18.00  przerwa techniczna 13.00 – 13.30

Fot. Grażyna Wróblewska-Sobol

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY
Play Video about Ewa Novel

Ewa Novel tuż przed finałem Szansy na sukces

Play Video about Ewa Novel w Szansie na sukces

Ostatnie przygotowania Ewy do finału Szansy na sukces. Zobacz co tam się działo…  Dostępne tylko u nas 😉 

Play Video about Jubiler Sezam Nowy Sącz

Jubiler Sezam – majówka rabatów

Temat dnia

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.